Artykuły

Nowy sezon w Teatrze Dramatycznym Od "Kronik królewskich" do polskiej współczesności

Pierwszą premierą Teatru Dramatycz­nego w nowym sezonie będą "Kroniki królewskie" Stanisława Wyspiańskiego ("Jadwiga", "Król Kazimiera Jagielloń­czyk", "Zygmunt August" oraz frag­menty rapsodu "Kazimierz Wielki") w układzie tekstu i reżyserii Ludwika René, z muzyką Tadeusza Bairda i w sce­nografii Jana Kosińskiego i kostiumach Ali Bunscha. Ta premiera wyznacza jednocześnie profil teatru, jaki zarysowuje się w koncepcjach repertuarowych i artystycznych nowego kierownictwa. Dyrektor Jan Bratkowski i kierownik literacki Stanisław Marczak-Oborski, pragną kontynuując i rozwijając do­tychczasowe doświadczenia tego teatru, oprzeć się zarówno na repertuarze współczesnym jak i na klasyce polskiej i obcej wykorzystując jednak utwory mniej znane. Tworząc teatr zaangażowany w problemy współczesne, sięgają do form nowoczesnego teatru wielkiej metafory poetyckiej, tak bar­dzo zaniedbanego przez wiele lat na­szej twórczości teatralnej.

Po "Kronikach królewskich" - przed­stawieniu monumentalnym, w którym weźmie udział niemal cały zespól tea­tru, zaś w rolach wiodących zobaczy­my: Zofię Rysiównę, Magdę Zawadzką, Ignacego Gogolewskiego, Józefa Nowaka, Ryszarda Pietruskiego, Tadeusza Bartosika, Mieczysława Mileckiego, Zbigniewa Zapasiewicza - przygotowu­je się sztukę amerykańskiego pisarza Maxwella Andersona, napisaną w 1935 r. pt. "Sceneria zimowa". Jest to utwór zarazem poetycki i sensacyjny, o mocnych akcentach społecznych.

Dla Teatru Dramatycznego piszą sztu­ki: Ernest Bryll i Stanisław Grocho­wiak. Jedna z tych sztuk zostanie wy­stawiona prawdopodobnie w bieżącym sezonie. Przewiduje się też wystawie­nie sztuki Peter Luke "Adrian VII" lub Calderona "Życie snem", w dal­szych projektach - jedno z dzieł pol­skiego modernizmu, ew. utwór Tadeusza Micińskiego, lub Karola Irzykowskiego. Ale są to już dalsze projekty, podob­nie jak inne propozycje z zakresu dra­matu współczesnego.

Sala Prób zachowa swój charakter kameralny i służyć będzie również eksperymentom repertuarowym. Sezon na tej scenie rozpocznie się monodramem opartym na tekstach Wowry - ludo­wego poety gawędziarza i artysty odkrytego przez Zegadłowicza. Następnie ujrzymy prawdopodobnie przedstawie­nie składające się z trzech utworów pisarza francusko hiszpańskiego Arrabala: "Guernica", "Dwóch katów", "Mowa" w przekładzie Marii Sten. Dalsze pozycje to ew. Przybyszew­skiego "Dla szczęścia" i Claudela "Punkt przecięcia".

Do zespołu Teatru Dramatycznego przybyło pięcioro wybitnych artystów: Wanda Łuczycka, Zofia Rysiówna, Krys­tyna Maciejewska, Ignacy Gogolewski i Gustaw Holoubek. Teatr Dramatyczny należy do trzech zespołów warszawskich objętych tzw. eksperymentem finansowym polegają­cym na wprowadzeniu większej swobody w dysponowaniu środkami finanso­wymi w ramach przyznanej dotacji i w zgodzie z obowiązującymi przepisa­mi. Teatr będzie kontynuować i roz­wijać swoją współpracę z warszawskimi zakładami przemysłowymi, przede wszystkim z FSO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji