Artykuły

Gdańsk. Wybory Sztormu Roku 2005

Plebiscyt Gazety Wyborczej osiągnął już półmetek. Do redakcji wciąż napływają kupony z głosami Czytelników wybierających Artystę Roku 2005. Tomasz Rozwadowski, dziennikarz "Dziennika Bałtyckiego" typuje w dziedzinie teatru Pawła Demirskiego (na zdjęciu w centrum).

Dziękujemy i zachęcamy do głosowania na artystów, którzy dokonali czegoś intrygującego, poruszającego na gruncie sztuki - jednym słowem, wywołali Sztorm Roku. Tak nazwaliśmy nagrodę, jaką przyznamy w sześciu kategoriach. Wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 20 lutego w studiu Telewizji Gdańsk i będzie połączone z debatą "Stan kultury w Trójmieście", w której wezmą udział przedstawiciele środowisk twórczych i trójmiejskich mediów. Relację z wręczenia nagród i debatę będzie można zobaczyć 21 lutego w TVP 3 Gdańsk o godz. 19.05. Nasze nominacje:

Teatr: Paweł Demirski, Krzysztof Gordon, Dorota Lalka, Jarosław Staniek, Teatr Okazjonalny (Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk).

literatura: Mieczysław Abramowicz. Stefan Chwin, Tadeusz Dąbrowski, Anna Kamieniecka, Mateusz Skutnik.

Rock, jazz, muzyczna alternatywa: Dominik Bukowski, Marcin Dymiter, Uszek Możdżer, zespól Pink Freud (Wojciech Mazolewski, Tomasz Ziętek i Kuba Staruszkiewicz), Mikołaj Trzaska, Michał "Bunio" Skrok

Muzyka klasyczna: Marek Kuczyński, Michał Nesterowicz, Agnieszka Tomaszewska, Sławomir Wilk, Zespół Państwowej Opery Bałtyckiej

Film i multimedia: Abelard Giza, Maciej Szupica, Robert Turło

Sztuki plastyczne: Aneta Szyłak, Piotr Szwabe, Tomasz Zabrocki, kuratorzy Centrum Sztuki Współczesnej lairua (Jadwiga Charzyńska, Małgorzata Zwolicka, Robert Rumas i Bronisław Matecki).

Faworyci dziennikarzy

O faworytów w plebiscycie Artysta Roku 2005 pytamy codziennie specjalistów - dziennikarzy trójmiejskich mediów. Może ich typy pomogą Czytelnikom w dokonaniu wyboru.

Tomasz Rozwadowski, dziennikarz "Dziennika Bałtyckiego":

Teatr - Paweł Demirski. Może skończy się pomstowanie na marny poziom polskiej dramaturgii współczesnej. Demirski w młodym wieku zaczyna z wysokiego pułapu, zmierzył się z gorącym fotelem kierownika literackiego teatru Wybrzeże i gorącym tematem Lecha Wałęsy.

Literatura - Mieczysław Abramowicz. W ciągu dwudziestu prawie lat doczekaliśmy się trylogii gdańskiej napisanej przez trzech autorów. Po "Weisserze Dawidku" Pawła Huelle i "Hanemannie" Stefana Chwina mamy znakomity zbiór opowiadań "Każdy przyniósł, co miał najlepszego", książkę o gdańskich Żydach. Znakomicie napisaną, przejmującą do szpiku kości i będącą kopalnią wiedzy historycznej.

Rock, jazz, alternatywa - Dominik Bukowski. Wibrafonista i kompozytor znany ze współpracy z trójmiejską czołówką jazzową wystrzelił autorskim albumem "Projektor". Cieszy to, że polski jazz stać na tak oryginalne propozycje. Bukowski ma szansę na międzynarodową karierę na miarę skandynawskich jazzmanów, na których jest teraz niesamowita koniunktura w USA.

Muzyka poważna - Agnieszka Tomaszewska. Gdańska sopranistka zrobiła wielki krok w drodze na szczyt. Śpiewa w operze hamburskiej, niedawno koncertowała w Los Angeles. Przy okazji jej udziału w "Kantacie o wolności" usłyszeliśmy wzruszającą historię o niej, oczekującej w kołysce na ojca strajkującego w stoczni w Sierpniu '80.

Film i multimedia - Abelard Giza. Zdolny, offowy twórca teatralny i kabaretowy nakręcił "Towar", drugą w swojej karierze pełnometrażową fabułę. Zobaczymy, jak zawalczy w kinowej dystrybucji.

Sztuki plastyczne - Aneta Szyłak. Jest żywym dowodem na to, że w kraju, w którym sztuka może być cenzurowana przez samozwańczych strażników wartości, opłaca się wytrwałość i odwaga. Szyłak wróciła do Gdańska triumfalnie wystawą "Strażnicy doków", która przypomniała Sierpień '80 bez popadania w patriotyczny kicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji