Artykuły

Bydgoszcz. Artyści Roku wybrani

Głosami czytelników "Gazety" zwycięzcami zostali: aktor Eugeniusz Rzyski, poeta Kazimierz Hoffman, pianista Rafał Blechacz, artystka plastyk Anna Powaga, filmowiec Marcin Sauter oraz zespół Dezire.

W naszym plebiscycie wzięło udział ponad tysiąc osób. Po raz pierwszy oddawali głosy (za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Gazecie" oraz SMS-ów) na artystów nominowanych aż w sześciu kategoriach: teatr, literatura, plastyka, film, muzyka klasyczna i muzyka rozrywkowa.

Po dwóch tygodniach głosowania znamy już Artystów Roku 2005.

Kilkaset osób postawiło na zwycięzcę konkursu chopinowskiego - pianistę Rafała Blechacza oraz aktora Eugeniusza Rzyskiego, znanego z występów w Szopce Bydgoskiej.

W kategorii literatura uczestnicy plebiscytu najczęściej wybierali najsłynniejszego bydgoskiego poetę - Kazimierza Hoffmana, który w minionym roku zdobył prestiżową nagrodę Pen Clubu, a w kategorii muzyka rozrywkowa - zespół Dezire, który w minioną sobotę wystartował w krajowych eliminacjach do Eurowizji i choć ich nie wygrał, to został najwyżej oceniony przez jurorów.

Nieoczekiwanie w kategorii plastyka zwyciężyła Anna Powaga - artystka mniej znana od nominowanych w tej samej kategorii Doroty Podlaskiej czy Elżbiety Jabłońskiej, o których głośno w kraju. W kategorii film (wprowadzonej w naszym plebiscycie po raz pierwszy) zdecydowanie na pierwszym miejscu uplasował się kojarzony również z fotografią - Marcin Sauter.

***

ZWYCIĘZCY PLEBISCYTU

Teatr

Eugeniusz Rzyski: - Nie wierzę! Ogromnie się cieszę, tym bardziej że przecież nie pojawiam się na scenie tak często jak moi koledzy z teatru.

Literatura

Kazimierz Hoffman: - Dziękuję bardzo, dobre słowo zawsze jest przyjemne, choć w moim wieku wyróżnienia i nagrody przyjmuje się z dużym spokojem.

Plastyka

Anna Powaga: - Naprawdę wygrałam? Jestem zaskoczona, ale to dla mnie duża radość. Nigdy bym nie przypuszczała, że tylu ludzi na mnie zagłosuje.

Muzyka klasyczna

Rafał Blechacz: Rafał wraca z kocnertów w Japonii tylko na kilka dni i leci do Moskwy - mówi matka Rafała (z którym samym nie udało nam się porozmawiać).

Muzyka rozrywkowa

Zespół Dezire: - Cieszę się, bo nie wiedziałam, że mamy w Bydgoszczy tak duże grono fanów - mówi jedna z wokalistek zespołu Maja Studzińska.

Film

Marcin Sauter: - To miła wiadomość, choć myślę, że plebiscyt powinien wygrać Maciej Cuske. W filmie ma on o wiele większe zasługi ode mnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji