Artykuły

Kraków. "Czas na taniec" z Emilem Wesołowskim

Dzisiaj o godz. 19, w Klubie Aktora Loża spotkanie z Emilem Wesołowskim zatytułowane "Balet mój widzę ogromny".

Choreograf, pedagog, tancerz i reżyser, jeden z najważniejszych twórców na polskiej scenie baletowej XX i XXI wieku, Emil Wesołowski będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu CZAS NA TANIEC!, które odbędzie się 25 stycznia, tradycyjnie o godz. 19 w Klubie Aktora "Loża".

Debiutował w latach 60. jako tancerz w balecie Opery Poznańskiej, by w latach 70. dołączyć do pierwszego składu Polskiego Teatru Tańca, w którym Conrad Drzewiecki mianował go wkrótce pierwszym solistą. Kierował zespołami baletowymi Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Był także krótko dyrektorem artystycznym poznańskiego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jest wykładowcą wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jako pedagog współpracował też z poznańską szkołą baletową oraz prowadził zajęcia baletmistrzowskie z zespołem Polskiego Teatru Tańca.

Emil Wesołowski jest autorem choreografii do dziesiątek przedstawień baletowych - zarówno klasycznych pozycji repertuarowych jak i zupełnie autorskich opracowań wielkich dzieł muzyki klasycznej (jak Krzesany Kilara czy Pocałunki do muzyki Bacha). Przygotował choreografię do wielu spektakli operowych, zarówno na scenie warszawskiej, jak też w innych teatrach polskich i zagranicznych; m.in. w inscenizacjach Mariusza Trelińskiego czy Janusza Wiśniewskiego. W teatrach muzycznych i dramatycznych pracował m.in. z Kazimierzem Dejmkiem, Mikołajem Grabowskim, Jerzym Gruzą, Jerzym Grzegorzewskim, Krystyną Jandą czy Krzysztofem Zanussim Dał się również poznać jako reżyser, m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Operze Bałtyckiej.

Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Wieczór jak zwykle wzbogaci pokaz slajdów i fragmenty filmów.

Wstęp wolny!

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski "Cracovia Danza", Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji