Artykuły

Łódź. Zaczynają się VI Dni Pamięci

Już po raz szósty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci w dniach 26-29 stycznia 2016 uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery dni w ramach VI Dni Pamięci wysłuchać będzie można wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z interesującymi wystawami i posłuchać szlagierów Władysława Szpilmana.

- Wspólnie ze znamienitymi partnerami, dopisaliśmy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ - najstarszej i największej organizacji żydowskiej w Polsce, nieprzerwanie od 65 lat stojącej na straży pamięci i spuścizny kulturalnej Żydów w Polsce.

Już we wtorek o 15:30 w Teatrze im. Stefana Jaracza nastąpi uroczyste otwarcie VI Dni Pamięci. Następnie wyświetlony zostanie film w reż. Zofii Kunert "Opowieść o Żegocie", obrazu w którym po raz ostatni po świecie czarnej karty w historii XX wieku oprowadza widzów prof. Władysław Bartoszewski, który uświetnił zeszłoroczne jubileuszowe obchody Dni Pamięci spotkaniem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Teatralny szlak VI Dni Pamięci przetrze spektakl Waldemara Zawodzińskiego "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie".

27.01 tradycyjnie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Stacji Radegast. Następnie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oficjalnie zaprezentowany zostanie projekt "Makieta Litzmannstadt Getto". Wieczorem w Centrum Dialogu nastąpi otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce "Moi żydowscy, moi polscy rodzice", a następnie wykład Pawła Szypulskiego "Pocztówki z Auschwitz".

W czwartek w magiczny świat I.B. Singera przeniesie najmłodszych przedstawienie "Magiczny Medalion" grupy Zaplecze. Dla starszych odbiorców w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowano wieczór z Wierą Gran: film dokumentalny w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz i rozmowę z Agatą Tuszyńską - autorką książki "Oskarżona: Wiera Gran".

W piątek po wystawie Muzeum Miasta Łodzi "Dziedzictwo dwóch kultur" oprowadzać będzie przewodnik, a na zakończenie VI Dni Pamięci w Pałacu Poznańskich w świat melodii Władysława Szpilmana przeniesie nas Lala Czaplicka i orkiestra Adria.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji