Artykuły

Zanim staną na deskach sceny (Rozmowy "Echa")

- Proszę Pani - zwracam się do znanej artystki, prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Danuty Michałowskiej - ponieważ tematem naszej rozmowy ma być sprawa szkolenia aktorów, może więc najpierw ustalmy ile jest w Polsce wyższych uczelni aktorskich.

Trzy. Szkoła krakowska z wydziałem aktorskim, warszawska z reżyserskim i aktorskim oraz łódzka szkoła teatralna i filmowa z wydziałem aktorskim, nastawiona przede wszystkim na film.

- To znaczy, co roku w Polsce mniej więcej 60-70 osób ma szanse dostania się do szkoły aktorskiej. Ile osób zgłasza się i co robi komisja egzaminacyjna, aby podołać trudnemu zadaniu wyłowienia prawdziwych talentów?

- Co roku wypada około 8 chętnych na jedno miejsce. Napływa także lawina listów. Niektóre bardzo zabawne i by się nadać do programu satyrycznego pt. "Chcę być gwiazdą". Jednak szkoła opisuje na każdy taki list i posyła wydrukowany informator, w którym jest szczegółowo podane co, jak i kiedy przygotować na egzamin wstępny oraz adres i godziny działania poradni dla przyszłych aktorów, czynnej przy szkole przez cały rok. Egzaminy u nas są wcześniej niż w innych uczelniach, po to żeby młody człowiek w razie niepowodzenia miał czas starać się o przyjęcie gdzie indziej, chciałabym jeszcze dodać, że krakowski system egzaminacyjny - dwustopniowy , przy udziale komisji badających wymowę, głos, ruch, sprawność fizyczną, interpretację tekstów - będzie obowiązywał obecnie w całej Polsce. Tyle o egzaminach. Natomiast jeżeli chodzi o kandydatów to mamy podejrzenia, że nie wszyscy najzdolniejsi zgłaszają się do nas, że maturzyści z dużych miast mają jednak ułatwiony start. W związku z tym, w tym roku po raz pierwszy w skali Ogólnopolskie] organizujemy letni obóz dla absolwentów X klas, pochodzących ze wsi i małych miast, a mających plany artystyczne. Będzie to jakieś 40-50 osób wytypowanych przez ZMW. Mamy nadzieję, że obóz umożliwi im zorientowanie się co do wyboru przyszłego zawodu i dopomoże w lepszym przygotowaniu się do ewentualnych egzaminów wstępnych.

- Co powinien umieć absolwent szkoły aktorskiej?

-Jesteśmy właśnie w trakcie dyskusji na ten temat. Ja reprezentuję przekonanie, że szkoła powinna dać aktorom przede wszystkim tzw. warsztat tj. umiejętność operowania ciałem, głosem, mimiką, no i wiadomości teoretyczne. Talentu oczywiście nikt nie nauczy, talent może się rozwinąć lub nie w dalszej pracy. Ale w tej sprawie trudno o jednoznaczne przekonania. Mamy przykłady na to, że najlepsi uczniowie zupełnie zniknęli w teatrze i mamy też obserwacje odwrotne: uczniowie bynajmniej nie celujący stali się znanymi i celującymi aktorami.

- Jak kształtują się w szkole sprawy wychowania?

- Nasza uczelnia przywiązuje wielką wagę do tych zagadnień, bo przecież aktor pracuje w zespole. Malarz czy pisarz może sobie robić co chce i kiedy chce, a aktor musi być zdyscyplinowanym członkiem zespołu. Ponadto aktor we współczesnym teatrze musi być człowiekiem świadomym ideowo, ponieważ działa ze sceny w sposób szczególnie sugestywny i dlatego powinien sobie jasno zdawać sprawę jakiej idei służy. Wszyscy nasi studenci są członkami ZSP, a spory procent należy do ZMS.

- Kiedy przyszły aktor kończy szkołę czy musi się martwić o pracę?

- Nie, nasi absolwenci są rozchwytywani, jest wielkie zapotrzebowanie na młodych aktorów.

- W szkole wykładają znani i cenieni artyści. Uczniowie mają więc możność sprawdzenia w teatrze umiejętności mistrza...

- Tak, nasza praca w teatrze jest tym samym, co tomy prac naukowych innych profesorów. Oczywiście, tak jak wszędzie: bywa znakomity artysta bez wybitniejszych uzdolnień pedagogicznych, ale bywa i tak, że średniej klasy aktor ma naprawdę znakomite osiągnięcia dydaktyczne... Jedno jest pewne: wszyscy pracujemy tu z autentycznym zamiłowaniem...

- Dziękuję za rozmowę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji