Artykuły

Warszawa. Filip Bajon reżyseruje "Dożywocie" w Polskim

29 stycznia w Teatrze Polskim odbędzie się premiera "Dożywocia" Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona. Premierze towarzyszy forum dyskusyjne, którego gośćmi będą Maciej Gnyszka, Piotr Ikonowicz oraz Janusz Palikot.

"Dożywocie" to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi - rzec można miłosnej i finansowej.

Łatka, wszedłszy w posiadanie dożywocia Birbanckiego, staje się jego tajemniczym aniołem stróżem. Wiedząc, że śmierć podopiecznego pozbawiłaby go zysków, nie szczędzi zabiegów by uchronić swoją "żywą lokatę" przed zgubnymi skutkami hulaszczego życia. Jednocześnie widząc marność swych starań, próbuje zbyć dożywocie innemu lichwiarzowi - Twardoszowi, któremu zachwala zdrowie i kondycję Birbanckiego niczym najlepszy produkt bankowy gwarantujący długofalowe, pokaźne zyski.

Równolegle ze sprawami biznesowymi Łatka prowadzi swoje sprawy uczuciowe. Planuje rozkochać w sobie i skłonić do małżeństwa Rózię - córkę Orgona. Sądzi, że dziewczyna, rozumiejąc zasady, które rządzą światem, pójdzie za niego, by ratować tonącego w długach ojca. Ostatecznie żadna z "inwestycji" Łatki nie przynosi oczekiwanego zwrotu.

Dla Filipa Bajona, który wielokrotnie realizował klasykę polską w kinie, teatrze i telewizji, "Dożywocie" jest opowieścią nie o jednym, a o wielu "wilkach z Wall Street" - ludziach którzy mogli mieć wszystko, mieli niemal wszystko i wszystko stracili, ponieważ myśląc, że kochają życie kochali tylko pieniądze.

***

Obecnej premierze towarzyszyć będzie Forum Dyskusyjne "Money makes the world go round, czyli o spokojnym śnie na pieniądzach", które odbędzie się 30 stycznia (sobota) o godz. 17.00 w Cafe Teatr.

W dyskusji udział wezmą:

Maciej Gnyszka - architekt i socjolog, fundraiser, przedsiębiorca i bloger. Założyciel pierwszej polskiej agencji fundraisingowej i Towarzystw Biznesowych - sieci prężnych klubów networkingowych. Od 2011 r. prowadzi agencję Pracownia Synergii. Autor wydanej w 2014 r. książki "Fundraising. Pierwszy polski praktyczny podręcznik".

Piotr Ikonowicz - prawnik, publicysta, polityk. Lider Polskiej Partii Socjalistycznej, przewodniczący założonych przez siebie Nowej Lewicy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, która udziela bezpłatnej pomocy prawnej, porad socjalnych i innego wsparcia osobom zagrożonym bezdomnością i niskoopłacanym pracownikom. Za tę działalność był sądzony, aresztowany i więziony.

Janusz Palikot - filozof, przedsiębiorca, mecenas i koneser kultury, polityk. Zasłynął m.in. niekonwencjonalnym stylem uprawiania polityki (przez jego oponentów nazwanym "palikotyzacją"), na tyle szokującym i efektownym, by - jak sam twierdzi - skutecznie zwrócić uwagę na ważne sprawy społeczne. Przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Honorowy obywatel Biłgoraja.

Spotkanie poprowadzi Janusz Majcherek - historyk teatru, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dramaturg Teatr Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji