Artykuły

Odnaleziona powieść na urodziny Feldman

Książkowe wydanie odnalezionej powieści Światła, które nie gasną autorstwa Krystyny Feldman ukaże się w marcu, w 100. rocznicę jej urodzin. Rękopis odkryli spadkobiercy zmarłej w 2007 r. aktorki teatralnej, filmowej i serialowej.

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Była mistrzynią drugiego planu, jedną z najbardziej charakterystycznych polskich aktorek. Szczególne uznanie przyniosła jej rola tytułowa w filmie Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego. Dużą popularność dała jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu Świat według Kiepskich.

Przez ponad 20 lat, aż do śmierci, związana była z Teatrem Nowym w Poznaniu. Zmarła 24 stycznia 2007 r., spoczywa na jednym z poznańskich cmentarzy.

Dramaturg Teatru Nowego Michał Pabian powiedział PAP, że za sprawą odkrycia dokonanego przez spadkobierców aktorki, setną rocznicę urodzin Krystyny Feldman będzie można uczcić książkową premierą jej powieści.

— „Pod koniec ubiegłego roku spadkobiercy aktorki skontaktowali się z naszym teatrem, poinformowali o odnalezieniu rękopisu przy porządkowaniu pamiątek po Krystynie Feldman. Teatr wykupił prawa do tego dzieła. Wspólnie z Wydawnictwem Miejskim przygotowujemy wersję książkową, która ukaże się w okolicach 1 marca” — powiedział Pabian.

Jak wyjaśnił, bohaterami powieści są osoby pracujące w teatrze. — „To opowieść o tym, jak wygląda teatr od kulis. Wątki obyczajowe mieszają się z tym, co tylko aktor jest w stanie dostrzec: z wielką pasją, uporem i stresem związanym z tworzeniem ról, przygotowywaniem spektaklu” — powiedział.

Na razie nie wiadomo, jak będą w Poznaniu wyglądały obchody 100-lecia urodzin aktorki oraz czy przy okazji premiery udostępniony zostanie rękopis powieści Krystyny Feldman.

Michał Pabian przypomniał, że choć przez wiele lat podawano, że aktorka urodziła się w 1920 roku, znajdujące się w teatrze dokumenty potwierdzają jej wcześniejszy rok urodzenia. „Aktorki tamtego pokolenia czasem odejmowały sobie po kilka lat. Tak było również chociażby z Niną Andrycz” — powiedział.

Radio Merkury, które poinformowało o odnalezieniu rękopisu podało, że dzieło Krystyny Feldman liczy ok. 250 stron, napisane jest piękną polszczyzną i znakomitą kaligrafią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji