Artykuły

Olsztyn. Gala trzech polskich tenorów w Filharmonii

Tenorzy Adam Sobierajski, Dariusz Stachura oraz Adam Zdunikowski wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Koncerty odbędą się 11,12 i 13 lutego.

- Z estrady popłyną dźwięki m.in. najsłynniejszych przebojów z repertuaru Jana Kiepury, takich jak Signorina, Ninon, Brunetki, blondynki. Artyści wykonają słynne pieśni neapolitańskie i inne melodie spod włoskiego nieba - podkreśla Piotr Reszczyński, rzecznik prasowy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. - W koncercie znajdzie się również wiązanka utworów latynoamerykańskich.

Adam Sobierajski to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2007 r. jest solistą Opery Krakowskiej. Jest związany również z Gliwickim Teatrem Muzycznym i z Operą Śląską w Bytomiu. Jego repertuar obejmuje partie operowe takie jak Tamino w Czarodziejskim flecie, Don Ottavio w Don Giovannim, Almaviva w Cyruliku sewilskim oraz operetkowe: Adam w Ptaszniku z Tyrolu, Su-Czong w Krainie uśmiechu czy Tassilo w Hrabinie Maricy.

Dariusz Stachura jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1989 r. z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Bierze udział w wielu tournées zagranicznych, zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie. Bardzo ważną dziedziną aktywności artystycznej Dariusza Stachury jest jego udział w koncertach muzyki oratoryjnej. W salach koncertowych Polski i Europy artysta wraz z zespołem Filharmonii Narodowej wykonywał partie tenorowe w takich dziełach jak Stabat Mater i Mała msza uroczysta Rossiniego, Requiem Verdiego, Msza koronacyjna i Requiem Mozarta, Stabat Mater Dvo áka, Msza uroczysta Wiłkomirskiego czy II Symfonia Mendelssohna.

Adam Zdunikowski ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1990 r. Współpracuje ze wszystkimi teatrami operowymi w Polsce oraz ze Staatsoper w Hamburgu, z Operą Narodową w Sofii i z Narodnim Divadlem w Pradze.

Posiada szeroki repertuar operowy (ponad 40 partii), a także oratoryjny (około 50 tytułów). Występował pod batutami takich znakomitości jak Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Nello Santi, Ji ~ B'lohlávek, János Kovács, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Noam Sheriff, Krzysztof Penderecki, Lawrence Foster.

Koncerty "Gala trzech polskich tenorów" odbędą się 11 i 12 lutego o godz. 19 oraz 13 lutego o godz. 18 w sali koncertowej filharmonii. Tenorzy wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji