Artykuły

"Król Lear" po śmierci Jerzego Grałka

Jerzy Grałek zmarł 15 lutego. Do końca grał Leara w spektaklu Jana Klaty w Starym Teatrze. Po jego śmierci - jak podaje strona teatru - "spektakl prezentowany jest w zmodyfikowanym kształcie artystycznym, bazującym na wykorzystaniu nagrań scen z udziałem Jerzego Grałka".

Aktor zagrał w ponad 120 filmach - u Hoffmana, Kutza, Wajdy, Antczaka - i serialach. Od połowy lat 70. związany był z krakowskimi teatrami.

Grałek urodził się w czerwcu w 1946 r. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi, a po dyplomie w 1969 r. rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Następnie związany był z teatrami im. Jaracza w Olsztynie i Łodzi oraz Polskim we Wrocławiu, aż w 1974 r. przeniósł się do Krakowa, któremu pozostał wierny do końca życia.

Występował na deskach Teatru im. Słowackiego, a od 1986 r. w Starym Teatrze. Za role w spektaklach Tadeusza Bradeckiego ("Wiosna narodów w cichym zakątku" Nowaczyńskiego) i Andrzeja Wajdy ("Wesele" Wyspiańskiego - grał Czepca) otrzymał nagrody na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.

Wyspecjalizował się w rolach w dramatach szekspirowskich. Do końca grał np. Leara [na zdjęciu] w spektaklu Jana Klaty w Starym Teatrze. Po jego śmierci - jak podaje strona teatru - "spektakl prezentowany jest w zmodyfikowanym kształcie artystycznym, bazującym na wykorzystaniu nagrań scen z udziałem Jerzego Grałka. Zmiana formuły spektaklu po śmierci aktora daje przedstawieniu nowy, jeszcze bardziej symboliczny wymiar".

Angażowali go też inni klasycy polskiego kina - Andrzej Żuławski ("Na srebrnym globie"), Kazimierz Kutz ("Śmierć jak kromka chleba"), Jerzy Antczak ("Dama Kameliowa", "Chopin. Pragnienie miłości"), Andrzej Wajda ("Pan Tadeusz" - jako Wojski), Juliusz Machulski ("Szwadron", "Vinci"), Jan Batory ("Dancing w kwaterze Hitlera").

W "Triumfie ducha" Roberta M. Younga zagrał kapo, w "Światłach" Hansa-Christiana Schmida - inwestora, a Sophie Marceau obsadziła go w krótkometrażowym "Świecie na opak".

Grywał też w telewizyjnych programach historycznych - polskich ("Sensacje XX wieku" - jako gen. Kutrzeba) i zagranicznych ("Who Killed Stalin?" BBC - w roli Stalina właśnie).

Z kolei w serialu o kanclerzu Janie Zamoyskim ("Kanclerz" Ryszarda Bera) wystąpił w roli króla Stefana Batorego.

Najlepiej telewidzom znany był jednak z popularnych seriali: "Samo życie", "Egzamin z życia", "Na Wspólnej", "Fala zbrodni".

Ostatnią jego serialową kreacją była rola Jerzego Roty (ojca głównej bohaterki Carmen) w serialu "Krew z krwi".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji