Artykuły

Poznań. "Ojczyzna" dla najmłodszych w Polskim

12 marca, w Malarni Teatru Polskiego, odbędzie się premiera spektaklu "Ojczyzna" Krystyny Miłobędzkiej w reż. Justyny Sobczyk. Jak podkreślają twórcy, jest to spektakl przeznaczony dla osób od lat sześciu, zatem teatr zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy.

Czym jest ojczyzna?

Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA.

Twórcy spektaklu powstającego na podstawie utworu Wielkiej Poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach - Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.

Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.

Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk

Bilety w cenie: bilet normalny 20 zł ulgowy: 10 zł.

KONKURS! Narysuj swoją OJCZYZNĘ i wygraj zaproszenie na premierę (szczegóły w linku poniżej)

***

JUSTYNA LIPKO-KONIECZNA

absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, pisze doktorat w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współtwórczyni programu studiów Pedagogika Teatru (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Kultury Polskiej UW), autorka koncepcji merytorycznej projektu "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" oraz dramaturgii spektaklu pod tym samym tytułem w reżyserii Justyny Sobczyk (Instytut Teatralny), przywracającego pamięć o spuściźnie teatralnej wybitnego twórcy teatru dla dzieci Jana Dormana. Członkini projektu badawczo-naukowego HyPaTia prowadzonego w Instytucie Teatralnym i Instytucie Sztuki PAN.

Autorka kilkunastu scenariuszy teatralnych, dramaturżka. W latach 2011-2015 dramaturżka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie, od czerwca 2015 zatrudniona na stanowisku pedagoga teatru w tej instytucji.

Od 2012 roku dramaturżka Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. W teatrze tym łączy teorię z praktyką, wprowadzając w obszar teorii teatru polskiego perspektywę studiów nad niepełnosprawnością. Razem z grupą współtworzyła przełomowe spektakle "...i my wszyscy. Odcinek 0", "Statek miłości. Odcinek 1", "Upadki. Odcinek 2", "Klauni czyli o rodzinie".

Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie współtworzyła spektakle "Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena", "Klub Polski" (oba w reż. Pawła Miśkiewicza), "Córeczki" (reż. Małgorzata Głuchowska), z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, TR Warszawa, Instytutem Teatralnym, gdzie prowadziła wiele działań z zakresu pedagogiki teatru. Autorka dramaturgii oraz współautorka scenariusza do spektaklu "Ciało pedagogiczne" w reż. Justyny Sobczyk. Współautorka dramatu "Kalina" o aktorce Kalinie Jędrusik (Teatr Polonia), dramatu "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto", który ukazał się w antologii "Transfer! Teksty dla teatru". Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

--

JUSTYNA SOBCZYK

pedagożka teatru, reżyserka. Absolwentka pedagogiki teatru w Berlinie (Universität der Künste), pedagogiki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz wiedzy o teatrze (Akademia Teatralna w Warszawie). Stypendystka: GFPS (Gemeinschaft für studentischen Austausch in Mittel und Osteuropa, Niemcy), DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst, Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kieruje działem pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Założycielka Teatru 21, (www.teatr21.pl); współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Absolwentka programów Szkoły Liderów: Laboratorium Innowacji Liderskich oraz Dwa sektory - jedna wizja. Wraz z Zofią Dworakowską kieruje studiami podyplomowymi pedagogika teatru na Uniwersytecie Warszawskim, powołanymi przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Mama Wery (11 lat) oraz Iwa (7 lat).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji