Artykuły

Poznań. Prapremiera "Lustrzanej chmury" w Animacji

"Lustrzana chmura", czyli inspirowana japońskimi bajkami i legendami historia małego chłopca to kolejna w tym sezonie propozycja Teatru Animacji skierowana do młodych widzów. Prapremiera spektaklu w reż. Roberta Jarosza odbędzie się w sobotę w Poznaniu.

Według japońskiej legendy Chłopiec - główny bohater spektaklu, narodził się z miłości człowieka i bóstwa. Z czasem jednak ojciec Chłopca zmienia się w drzewo, a jego matka - w wiewiórkę. Spektakl stworzony przez Jarosza opowiada o drodze, jaką pokonuje Chłopiec, aby poznać prawdę o sobie, otaczającym go świecie i o potędze przyrody. W tej wędrówce towarzyszy mu jedna z pereł, która spadła do morza z tytułowej lustrzanej chmury. Dzięki niej, Chłopiec posiada umiejętności niedostępne dla innych ludzi.

- Mitologia japońska była bardzo silną inspiracją w tworzeniu tego spektaklu. To, co wydawało nam się atrakcyjne, to przede wszystkim plastyczność tych legend. Transformacje, jakim ulegają postaci występujące w tych opowieściach są rewelacyjnym materiałem do przenoszenia na scenę w teatrze takim jak ten, gdzie plastyka jest równorzędna z każdym innym środkiem wyrazu - podkreślił reżyser przedstawienia.

Scenografię do spektaklu stworzył pochodzący z Czech Pavel Hubicka. Niektóre z wykonanych przez niego elementów są jednocześnie instrumentami muzycznymi, dzięki którym muzyka napisana przez Adama Świtałę jest w spektaklu również grana na żywo.

Przy realizacji spektaklu reżyser współpracował także z pedagogiem teatru Justyną Czarnotą, która - jak podkreślono na konferencji - zadbała o to, by zarówno młodzi, jak i dorośli widzowie mieli okazję poznać niezwykłą i mądrą opowieść.

- Jestem takim wysłannikiem świata dziecięcego, ale też wszystkie rzeczy, które się wiążą z pedagogiką teatru, wiążą się z bardzo specyficzną pracą i wiarą w to, że teatr jest spotkaniem. Myślę, że ta właśnie wiara połączyła też całą naszą czwórkę realizatorów - powiedziała.

- Teatr jest spotkaniem nie tylko podczas budowania przedstawienia, ale też za każdym razem, kiedy aktorzy spotykają się z dziećmi i jest to absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Z jednej strony przedstawiamy pewną wizję, ale z drugiej zapraszamy dzieci do tego świata, który wcześniej kreowaliśmy. Później wszystko to, całą interpretację tego świata zostawiamy dzieciom, żeby każde z nich odnalazło tam coś dla siebie - dodała Czarnota.

W spektaklu wystąpią Julianna Dorosz, Katarzyna Romańska, Danuta Rej, Artur Romański, Sylwia Zajkowska i Marcel Górnicki.

Historia Teatru Animacji w Poznaniu sięga 1945 r. Jego najważniejszą widownią są dzieci i młodzież. Od 2003 roku Teatr jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY (obecnie występujący pod nazwą Festiwal Konteksty).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji