Artykuły

Kraków. Opalski reżyseruje Czechowa w Teatrze Słowackiego

Reżyser teatralny Józef Opalski zrealizował "Nie całkiem wesołą historię" wg opowiadania Antoniego Czechowa. We wtorek przyznał, że pracuje nad inscenizacją, aby "walczyć z paraliżem duszy i z przedwczesną śmiercią".

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Przedstawienie "Nie całkiem wesoła historia" powstało na podstawie opowiadania Czechowa "Nieciekawa historia".

Opalski wyznał na spotkaniu z dziennikarzami w Krakowie, że o scenicznej realizacji tego utworu myślał od lat, natomiast podczas prób do spektaklu nieustannie towarzyszyła mu myśl: "Obojętność to paraliż duszy, przedwczesna śmierć".

- Otóż ja staram się właśnie walczyć z takim paraliżem duszy i z przedwczesną śmiercią - powiedział reżyser. Powołał się jednocześnie na słowa Lwa Szestowa, filozofa i krytyka twórczości Czechowa, że Czechow jest piewcą beznadziejności, w jego utworach nie ma przelewu krwi, ale są pytania o to, jak żyć, i na te pytania nie ma odpowiedzi.

Opowiadanie Czechowa to historia człowieka, który mimo uznania i sławy nie widzi sensu życia. Profesor przekonany o bliskości śmierci zmaga się ze swoimi obowiązkami, nie chce dopuścić do rozpadu cennych dla niego relacji z żoną, córką i przyjaciółką.

Adaptację sceniczną spektaklu przygotowała Anna Burzyńska. Jak zaznaczyła, "Nieciekawa historia" jest jednym z mniej znanych utworów Czechowa, który zasłynął przede wszystkim jako autor dramatów. Jednak - dodał Opalski - to opowiadanie kluczowe w całej spuściźnie Czechowa, a niemiecki prozaik i eseista Tomasz Mann uważał je za jedno z największych opowiadań w historii ludzkości.

"Nieciekawą historię" Rosjanin napisał we wczesnym etapie twórczości. "Czechow napisał opowiadanie jako bardzo młody człowiek. Miał zaledwie 29 lat. Natomiast jest ono pisane raczej z perspektywy człowieka, który już bardzo dużo przeżył, bardzo wiele doświadczeń ma za sobą, jest w pewnym sensie zgorzkniały, wypalony, w rozpaczy, czy zrezygnowany" - mówiła Burzyńska.

Jak zaznaczyła, opowiadanie jest swoistą "soczewką" twórczości Czechowa. Czytelnicy rozpoznają w nim bohaterów późniejszych dramatów tego autora. W inscenizacji scenicznej nie brak cytatów z innych dzieł, np. z "Wiśniowego sadu", Wujaszka Wani", "Trzech sióstr", "Płatonowa".

Józef Opalski (ur. 1947 w Krakowie) reżyser teatralny, literaturoznawca, pedagog. Związany z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i z krakowską Państwową Wyższą Szkołą Teatralną. Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody, m.in. Złoty Krzyż Zasługi.

Z teatrem Opalski jest związany od lat 70. W środowisku teatralnym jest określany "Żukiem". Jako reżyser w swoim dorobku ma inscenizacje według Stanisława Ignacego Witkiewicza, Williama Szekspira, Sławomira Mrożka, Lwa Tołstoja, a także spektakle operowe na podstawie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdiego, Gioacchina Rossiniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji