Artykuły

Po czterdziestu trzech latach Tragedia Szekspira na scenie Teatru Dramatycznego

Na afisz Teatru Dramatycznego wchodzi "Juliusz Cezar" Szekspira. Tragedia ta, nie grana w stolicy od przeszło czterdzie­stu lat, ukaże się w nowym przekła­dzie, a właściwie w spolszczeniu Jerze­go S. Sity. Układ tekstu w opraco­waniu Ludwika René odbiega zna­cznie od oryginału. Dla przykładu, sce­ny rozgrywające się w domu Ceza­ra ukazane są ja­ko wizja Brutusa, jako projekcja jego myśli. Obrazy to reżyser przesunął z aktu drugiego do aktu czwartego i umiejscowił w na­miocie Brutusa przed bitwą pod Filippi. W inscenizacji Renégo główną po­stacią tragedii stał się właśnie Bru­tus. Gra go Ignacy Gogolewski. Jako Juliusz Cezar wystąpi Mieczysław Milecki, jako Marek Antoniusz - Gustaw Holoubek, jako Kasjusz - Zbigniew Zapasiewicz, jako Oktawian - Jerzy Zelnik.

Do tekstu włączone zostały frag­menty trzech sonetów Szekspira (także w przekładzie J.S. Sity). Wy­powiadane przez Cynnę - poetę, przez Oktawiana i przez Marka Antoniusza będą stanowiły jedyne wier­szowane partie w przedstawieniu. Cała tragedia jest bowiem przełożo­na prozą.

Warto przypomnieć, że pierwszym w Polsce tłumaczem "Juliusza Ceza­ra" był król Stanisław August, który przełożył parę fragmentów na język... francuski. Następnie kilka scen prze­tłumaczył Norwid, a całość Paszkow­ski, Pajgert, Ulrich, Kasprowicz, Tarnawski, Siwicka oraz Sito. Polska prapremiera "Juliusza Ce­zara" odbyła się na scenie Teatru Lwowskiego w roku 1885. Ostatnia warszawska inscenizacją z roku 1928 była dziełem Leona Schillera. Postać tytułową grał wówczas Kazimierz Junosza-Stępowski, Brutusa - Karol Adwentowicz, Antoniusza - Jerzy Leszczyński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji