Artykuły

Olsztyn. Wieczorem w katedrze "Ludus Passionis"

Wieczorem w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba Schola Węgajty wystawiona zostanie najstarsza kompletna pasja Europy Łacińskiej tj. "Ludus Passionis". Pochodzący z XIII w. tekst łączy elementy liturgii i teatru. "Węgajty" wystawiały tę pasję m.in. we Francji i Grecji.

Schola Węgajty prezentuje "Luduss Passionis" tj. "Grę o Męce Pańskiej" od 2003 roku, premierowe widowisko odbyło się właśnie w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

Tekst pochodzi z XIII wieku i znajduje się w antologii "Carmina Burana" tj. zbiorze świeckich i satyrycznych pieśni łacińskich pochodzących z bawarskiego klasztoru Benediktbeuern. W zbiorze tym oprócz pieśni znajdują się dramaty liturgiczne oraz tekst "Pasji" wystawiany teraz przez Scholę Węgajty.

"Ludus Passionis" opowiada o męce Pańskiej łącząc opisy tego wydarzenia ze wszystkich czterech Ewangelii, a do tego dodane są wątki, sceny, o których milczy Biblia (np. rozwinięty wątek Marii Magdaleny). Widzowie oglądają na przemian obrazy dobrze im znane z biblijnych opisów, by na chwilę zostać "wybitym" sceną dodaną do tej opowieści i następnie powracają do ewangelicznej historii. Aktorzy i śpiewacy posługują się dwoma językami: łaciną i staroniemieckim.

Przedstawienie ostatnich chwil życia Jezusa wystawiane przez Scholę Węgajty odbywa się w przestrzeni całej świątyni, która jest oświetlana w tym czasie jedynie świecami. Ołtarz główny w czasie inscenizacji przyjmuję rolę Golgoty. Widowisko trwa ponad dwie godziny, występuje w nim ponad 20 aktorów i śpiewaków.

"Intencją inscenizacyjną Scholi jest ukazanie (...) zależności; zestawienie tego, co wieczne i hieratyczne z tym, co teraźniejsze, osobiste i emocjonalne" - napisali artyści na swojej stronie internetowej.

Strona muzyczna dramatu została opracowana przez Marcela Peresa.

Schola Węgajty, pod kierunkiem Wolfganga Niklausa, od wielu zajmuje się pracą nad rekonstrukcją dramatu liturgicznego, oprócz "Ludus Passionis" artyści wystawiali dotąd m.in. "Ludus Paschalis" tj. Grę o Zmartwychwstaniu Pańskim, czy "Ordo Annuntiatione", czyli Grę o Zwiastowaniu.

Wstęp na "Ludus Passionis" w olsztyńskiej katedrze jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji