Artykuły

Teatr Żydowski sprzedany. „Budynek stanowi zagrożenie dla życia"

Budynek Teatru Żydowskiego przy pl. Grzybowskim w Warszawie przejęła firma deweloperska Ghelamco. Gmach chce zburzyć i zbudować na jego miejscu wysoki biurowiec. W piątek zażądała, by w trybie natychmiastowym teatr zaprzestał działalności, ponieważ - jej zdaniem - budynek stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia.

„Jako odpowiedzialny deweloper i właściciel budynku jesteśmy zobligowani do działań prewencyjnych, aby nie doszło do tragedii. Kilka razy w tygodniu w Teatrze Żydowskim odbywają się przedstawienia, które gromadzą setki osób. Dlatego, do czasu doprowadzenia pomieszczeń teatru do stanu gwarantującego pełne bezpieczeństwo jego pracowników, publiczności i wszystkich osób tam przebywających, wzywamy teatr do zawieszenia działalności i organizacji w budynku wydarzeń o charakterze publicznym" — zakomunikował w piątek Damian Woźniak, członek zarządu firmy Ghelamco Poland.

Warszawa: budynek Żydowskiego w ruinie

Ghelamco w październiku sfinalizowała transakcję zakupu budynku teatru od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W komunikacie firma twierdzi, że budynek nie spełnia elementarnych norm ochrony przeciwpożarowej: „W budynku nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego — m.in. drogi ewakuacyjne w części przeznaczonej dla widzów i w części administracyjno-technicznej o 200 proc. przekraczają dopuszczalne normy, nie ma wymaganych urządzeń oddymiających i zabezpieczających klatki schodowe oraz drogi ewakuacyjne, brak jest sygnalizacji przeciwpożarowej. Elementy takie jak klatki schodowe, scena, dach nad sceną i konstrukcja widowni nie są zabezpieczone farbami ogniochronnymi o wymaganej prawem odporności. Na końcu jednego z wyjść ewakuacyjnych podczas ekspertyzy znaleziono zamkniętą na kłódkę metalową kratę. Łączna lista stwierdzonych niezgodności z przepisami to blisko 40 punktów. Sytuację pogarsza fakt, iż podczas kontroli stwierdzono, że Teatr nie zrealizował również wielu wymagań opisanych w postanowieniu Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z 2011 r." — informuje deweloper. Dodaje także, że wykryto nieprawidłowości w stanie instalacji elektrycznej: m.in. „rozdzielnie elektryczne nie mają zachowanej podstawowej ochrony, a tuż przy nich znajdują się łatwopalne materiały. Przy głównych węzłach i rozdzielniach kable są nieoznaczone, bez izolacji lub w nieprawidłowych kolorach. Specjalistów zaalarmował widok czynnych kabli prowizorycznej instalacji elektrycznej zaplecionych wokół piorunochronów na dachu budynku".

Warszawa: dyrektor Biura Kultury zdziwiony

— Pismo nas zaskoczyło. Dostaliśmy je kilkanaście minut temu, razem z mediami. Budynek rzeczywiście jest w złym stanie, ale nie mieliśmy dotąd od właściciela sygnałów, że sytuacja jest alarmowa i wymagająca natychmiastowego zamknięcia teatru — mówi zdziwiony Tomasz Thun-Janowski, dyrektor miejskiego Biura Kultury.

Budynek teatru powstał w latach 1966-1967. Modernistyczna bryła ma elewację z piaskowca. Ze względu na wartości architektoniczne budynek znalazł się na liście dóbr kultury współczesnej, sporządzonej przez Oddział Warszawski SARP. Niedawno Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków umieścił go na liście modernistycznych budynków, które jego zdaniem powinny zostać umieszczone w gminnej ewidencji zabytków. Budynków w ewidencji nie można przebudować czy zburzyć bez zgody konserwatora. Być może to wpłynęło na przyspieszenie decyzji Ghelamco.

Wieżowiec zamiast Teatru Żydowskiego?

Firma od kilku lat otwarcie informuje o planach rozbiórki teatru Żydowskiego. W 2012 r. przedstawialiśmy w „Stołecznej" projekt inwestycji, która miała zostać zrealizowana w dwóch etapach. W pierwszym etapie miała zostanie wyburzona część budynku położona bliżej ul. Grzybowskiej. Druga połowa budynku, położona obok powstającego wieżowca Cosmopolitan nadal będzie stała i będzie w niej wciąż działać Teatr Żydowski. Na oczyszczonej części działki Ghelamco chciało zbuduje czteropiętrowy budynek z trzema podziemnymi kondygnacjami. Znajdzie się w nim nowy teatr z widownią na 350 osób, salą kameralną, garderobami, obrotową sceną i fosą dla orkiestry oraz niewielką częścią biurową. Gdy ten budynek zostanie oddany do użytkowania, Teatr Żydowski miał się do niego przeprowadzić. Następnie zburzona miała zostać stara siedziba teatru, a na jej miejscu Ghelamco planowało zbudować 80-metrowy wieżowiec.

W 2014 r. pokazywaliśmy w „Stołecznej" projekt wieżowca na miejscu Teatru Żydowskiego. Miała być to pękata 20-kondygnacyjna wieża o wygiętych kształtach, wypiętrzająca się z ośmiokondygnacyjnego podium. Inwestor zapewniał, że to tylko jedna z kilku rozpatrywanych koncepcji.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji