Artykuły

Warszawa. Przyjadą literackie gwiazdy na Big Book Festival

Pierwsze nazwiska gości ogłosił Big Book Festival, który odbędzie się na początku czerwca. A jeszcze w maju w stolicy zagości nowy literacki festiwal Apostrof. Jego kuratorką została pisarka Sylwia Chutnik.

Akunin, Mytting, Caparrós i Rudan - to tylko kilkoro z zagranicznych pisarzy, którzy w tym roku będą gośćmi Big Book Festivalu. W tym roku odbędzie się on po raz czwarty, ale zdążył już wyrobić sobie markę wśród miłośników literatury. - Chcemy rozmawiać o książkach mniej serio. Big Book Festival jest bliższy festiwalom muzycznym czy filmowym. Okazją do całkowitego zanurzenia się w dziedzinie, którą lubimy - mówiły "Stołecznej" jego organizatorki Anna Król i Paulina Wilk.

Poza spotkaniami z literackimi gwiazdami (m.in. Zadie Smith, Swietłaną Aleksijewicz i Karlem Ove Knausgardem) w trakcie poprzednich edycji odbyły się m.in. bitwa na tłumaczenia, warsztaty z kryminologiem czy próba bicia rekordu Guinnessa w największej liczbie ludzi i psów czytających razem na świeżym powietrzu.

Big Book w Pałacu Szustra

Kto odwiedzi Big Booka w tym roku? Na razie organizatorki ogłosiły nazwiska 13 zagranicznych gości. To m.in. argentyński reportażysta Martin Caparrós, Lars Mytting - Szwed, który zaskoczył świat, publikując bestsellerową książkę o drewnie, oraz Boris Akunin - popularny rosyjski autor kryminałów i eseista. Z Rosji pochodzi też Dmitrij Głuchowski - pisarz i publicysta, który zasłynął postapokaliptyczną powieścią "Metro 2033". Do Warszawy przyjedzie również Mohammed Moulessehoul, bardziej znany pod pseudonimem Yasmina Khadra, który przybrał, kiedy publikował pierwsze książki jako oficer algierskiej armii, mieszkający w Indiach Rana Dasgupta (jego książkę "Delhi" wydało w połowie marca Czarne) oraz Vedrana Rudan, chorwacka pisarka, która zadebiutowała w wieku 53 lat powieścią "Ucho, gardło, nóż". Na jej podstawie w 2005 r. powstał głośny monodram Krystyny Jandy, do dziś wystawiany w Teatrze Polonia.

Big Book Festival 2016 odbędzie się 10-12 czerwca. Główną festiwalową siedzibą będzie Pałac Szustra na Mokotowie, choć z pewnością należy się spodziewać wydarzeń na świeżym powietrzu - organizatorki zapowiadają ich aż 50, a pełna lista gości liczy około 100 osób.

"Apostrof" i Warszawskie Targi Książki

To niejedyna impreza, która przyciąga do Warszawy znane literackie nazwiska. Polscy i zagraniczni pisarze tradycyjnie spotkają się z czytelnikami podczas Warszawskich Targów Książki, które odbędą się 19-22 maja na Stadionie Narodowym. Od tego roku będą one połączone z ogólnopolskim Międzynarodowym Festiwalem Literatury "Apostrof", który rozpocznie się 16 maja. - Chcemy zapełnić kalendarze czytelników, którzy spotkają się w Warszawie w trakcie targów, i sprawić, by pisarze nie tylko podpisywali książki, ale też można było z nimi pogadać - tłumaczy Sylwia Chutnik, kuratorka pierwszej edycji festiwalu. - Planujemy codziennie przynajmniej dwa wydarzenia: najpierw debatę, a później bardziej klasyczne spotkanie autorskie. Będą też spacery literackie, podczas których pisarze opowiedzą o mieście ze swojej perspektywy.

Z gośćmi Apostrofu w Warszawie będzie się można spotkać w Teatrze Dramatycznym i salonach sieci Empik. Na razie organizatorzy ujawnili nazwiska trojga autorów. To Katalończyk Jaume Cabré, którego powieść "Wyznaję" została nominowana do tegorocznej Dublińskiej Nagrody Literackiej, Lars Saabye Christensen, wymieniany jako norweski laureat do Nagrody Nobla, i Paullina Simons, autorka popularnej romansowej sagi. O swoich nowych książkach opowiedzą też polscy pisarze: Jacek Dehnel, Gaja Grzegorzewska i Katarzyna Bonda. Festiwal poza Warszawą będzie się odbywał w siedmiu innych miastach. Nazwiska kolejnych gości poznamy na początku kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji