Artykuły

Rzym. Początek programu kantorowskiego

Program poświęcony twórczości Tadeusza Kantora i jej recepcji we Włoszech rozpoczyna się we wtorek w Rzymie. Do 26 marca zaplanowano m.in. wystawy, spotkania i dyskusje, które będą odbywać się w rzymskim Casa dei Teatri.

Program zainauguruje we wtorek uroczystość wręczenia prof. Luigiemu Marinellemu dyplomu nominacyjnego zagranicznego członka Polskiej Akademii Umiejętności. Mainelli - polonista, badacz dzieł Tadeusza Kantora - otrzyma dokument z rąk Ambasadora RP we Włoszech Michała Radlickiego.

Obejrzeć będzie można dwie wystawy. Pierwsza z nich to cykl ponad 50 otografii dokumentujących florenckie próby Cricot 2 do spektaklu "Wielopole - Wielopole"[na zdjęciu]. Materiał ten po raz pierwszy pokazany został dopiero jesienią ubiegłego roku w Teatro della Pergola we Florencji z okazji obchodów 25. rocznicy premiery spektaklu.

Oprócz zdjęć Antonia Sferlazza przypomniane zostaną też liczne artykuły prasowe, jakie na temat przedstawienia ukazały się przed ćwierćwieczem w prasie włoskiej.

Druga z wystaw to obszerny wizerunek Wielopola Skrzyńskiego - miasteczka, w którym ponad 91 lat temu urodził się i wychował Tadeusz Kantor. Na reprodukcjach unikalnych starych fotografii widocznych jest wiele najbliższych artyście osób, które później częstokroć stawały się pierwowzorami postaci scenicznych.

Zbiór ten to wynik wieloletnich poszukiwań przeprowadzonych w prywatnych archiwach przez kuratora wystawy - Józefa Chrobaka.

Wystawom towarzyszą również pokazy zapisów spektakli Cricot 2.

Uczestnicy programu wezmą również udział w spotkaniach, poświęconych m.in. fotografii scenicznej, spektaklowi "Umarła klasa" oraz wydanym przez Biblioteca Spadoni publikacjom poświęconym Kantorowi. Swój udział zapowiedzieli artyści, krytycy, redaktorzy, historycy i badacze teatru.

Projekt zrealizowany został dzięki współpracy m.in. Casa dei Teatri i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji