Artykuły

Toruń. "Krzyżacy" wg Kotańskiego u Horzycy

Teatr im. Wilama Horzycy przygotowuje premierę "Krzyżaków" według powieści polskiego noblisty. Co znaczy Sienkiewicz dziś, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? - pytają autorzy spektaklu, którego premiera odbędzie się 9 kwietnia.

Zbyszka z Bogdańca zagra Łukasz Ignasiński. W Danusię Jurandównę wcieli się Julia Sobiesiak, a w Jagienkę Zychównę - Mirosława Sobik. Jurandem ze Spychowa będzie Bartosz Woźny, a Maćkiem - Jarosław Felczykowski.

Na sobotę 9 kwietnia toruński Teatr im. Wilama Horzycy zaplanował premierę spektaklu według jednej z najpopularniejszych polskich powieści, "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. Co z powieściowych wątków przeniosą na scenę autor adaptacji Radosław Paczocha i reżyser Michał Kotański? Jak będzie wyglądała scenografia?

Świerki i czerń

Ciekawość widzów teatralnych i miłośników powieści Sienkiewicza zaspokajana będzie - jak mówi Paulina Tchurzewska z Działu Promocji Teatru Horzycy - stopniowo. Na razie na facebookowym profilu teatru można zobaczyć zdjęcie projektu dekoracji. Na pierwszym planie, na proscenium, scenografka Magdalena Musiał, ustawiła... świerki. Za nimi widać płotek i jasne tło w głębi sceny, choć w dekoracjach dominuje czerń.

- Pytań o szczegóły adaptacji słyszymy sporo - przyznaje Paulina Tchurzewska - więc pewnie jeszcze przed premierą, w porozumieniu z reżyserem, zdradzimy więcej!

W każdym razie w "Krzyżakach" zobaczymy dużą część zespołu toruńskiego teatru. Oprócz wymienionych - Aleksandrę Bednarz, Marię Kierzkowską, Annę Romanowicz-Kozanecką, Jolantę Teskę, Agnieszkę Wawrzkiewicz, Pawła Kowalskiego, Tomasza Mycana, Nika Niakasa, Macieja Raniszewskiego, Pawła Tchórzelskiego, Michała Marka Ubysza, Arkadiusza Walesiaka, Grzegorza Wiśniewskiego, a nawet szefa artystycznego teatru Bartosza Zaczykiewicza.

Czy toruńska sceniczna adaptacja książki pisanej dla pokrzepienia serc będzie przede wszystkim romantyczną opowieścią o miłości z wielką bitwą w tle? Realizatorzy zapowiadają nieco więcej, zadając sobie m.in. pytanie o to, co znaczy Sienkiewicz dziś, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic?

"U Sienkiewicza poznajemy nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same wady w innych momentach naszej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy nierzadko pierwej czynią, potem myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Rok autora "Trylogii"

Przypomnijmy, że rok 2016 jest w Polsce, decyzją Senatu RP, Rokiem Henryka Sienkiewicza. Nagrodzony literackim Noblem autor "Quo Vadis", "Ogniem i mieczem", "Potopu", "Pana Wołodyjowskiego", "W pustyni i w puszczy" i wielu innych czytanych przez kolejne pokolenia książek, urodził się równo 170 lat temu, a 15 listopada minie setna rocznica jego śmierci.

Premiera "Krzyżaków" będzie na toruńskiej scenie dramatycznej połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru (z dwutygodniowym opóźnieniem, bo to święto wypada w tym roku w Wielkanoc). Rozdane zostaną doroczne nagrody Teatru Horzycy - Wilamy. W tym roku będzie mniej kategorii - o kategorię "Mecenas Teatru". Uhonorowani zostaną: "Przyjaciel Teatru", zwycięzca w dziedzinie "Edukacja Teatralna", a także "Najpopularniejszy Aktor lub Aktorka". Laureata w tej ostatniej kategorii wybiera publiczność w specjalnym plebiscycie.

***

Warto wiedzieć

Powieść w odcinkach

Powieść "Krzyżacy" publikowana była w odcinkach w latach 1897-1900 na łamach "Tygodnika Ilustrowanego", polskiego pisma wychodzącego w zaborze rosyjskim (przetrwało do II wojny światowej). "Tygodnik" drukował też m.in. powieści Elizy Orzeszkowej i Bolesława Prusa.

Akcja "Krzyżaków" dzieje się na dworze królewskim i dworach szlacheckich, w klasztorach, w puszczy i na zamku krzyżackim w Szczytnie. W powieści pojawiają się postaci historyczne, m.in. król Jagiełło i królowa Jadwiga, wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen, sławny rycerz Zawisza Czarny. Głównym bohaterem jest młody rycerz Zbyszko z Bogdańca. Tło historyczne to konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim. Wątek romantyczny to miłość Zbyszka i Danusi, córki Juranda ze Spychowa. Po zatargu z Jurandem Krzyżacy porywają Danusię, a jej ojca okaleczają. Danusia traci w niewoli zdrowie. Wkrótce umiera. Zbyszko ostatecznie znajduje szczęście u boku Jagienki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji