Artykuły

Gdańsk. Spacer teatralny z Mieczysławem Abramowiczem

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", w wielu polskich miastach, odbędą się "Spacerowniki Teatralne". "Gdański spacer teatralny", wyruszy o godz. 12 z Targu Węglowego. Pierwszym punktem na trasie będzie Teatr Wybrzeże.

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", w Gdańsku oraz siedmiu innych polskich miastach, odbędą się "Spacerowniki Teatralne". Na twórcze spacerowanie po Polsce, tego samego dnia i o tej samej godzinie, już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Poprzednio uczestnicy "Spacerowników Teatralnych" żegnaliśmy jesień, teraz przywitają wiosnę.

"Spacerowniki Teatralne" zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach - Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie - odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

"Gdański spacer teatralny", prowadzony przez Mieczysława Abramowicza, wyruszy o godzinie 12.00 z Targu Węglowego. Pierwszym punktem na trasie będzie Teatr Wybrzeże. Następnie uczestnicy spaceru przejdą ulicą Szeroką - gdzie w latach 30-tych dział Teatr Żydowski - i przez Bramę Straganiarską dotrą do kamienicy "teatralnej" przy ulicy Długiej. Spacer zakończy zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Orientacyjny czas spaceru to 1,5-2 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach "Spacerownika Teatralnego", mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze "Spacerowników Teatralnych" znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji