Artykuły

Nadal niepokoi, zastanawia, intryguje

Wystawa w "Zachęcie" była pełną prezentacją dorobku teatralno-malarskiego Kantora, a katalog zawierający płytę z kalendarium doskonale ją dokumentuje - o katalogu wystawy Tadeusz Kantor. Interior imaginacji pisze H. B. [Hanna Baltyn] w Nowych Książkach.

"Mija właśnie piętnaście lat od śmierci Tadeusza Kantora, pięćdziesiąt lat od stworzenia przezeń teatru Cricot 2, trzydzieści lat od wystawienia Umarłej klasyi dwadzieścia pięć lat od premiery Wielopola, Wielopola" - napisała Agnieszka Morawińska, dyrektor "Zachęty", w tekście otwierającym katalog do wielkiej wystawy. Do wymienionych rocznic wypada dodać jeszcze jedną, dziewięćdziesięciolecie urodzin artysty. Wystawa w "Zachęcie" była pełną prezentacją dorobku teatralno-malarskiego Kantora, a katalog zawierający płytę z kalendarium doskonale ją dokumentuje. Redaktorzy tomu uzupełnili zdjęcia obrazów i artefaktów oraz kadry z dokumentacji filmowej licznymi tekstami naukowymi, przygotowanymi przez znawców portretujących tę renesansową postać z różnych stron i w perspektywie czasowej, ważnej ze względu na, radykalne nieraz, ewolucje twórcze Kantora. Zważywszy, że niedawno ukazały się trzy tomy jego Pism w opracowaniu Krzysztofa Pleśniarowicza ("Ossolineum"), należy uznać, że rocznicowy rok upamiętniono godnie. Katalog otwiera Goplana, autorska rekonstrukcja siekieropodobnej harfy z Balladyny wystawionej w czasie okupacji przez Teatr Niezależny. Kończy zaś wzruszający, ostatni rysunek z gołębiami, Widok z okna, datowany 6 grudnia 1990. Pomiędzy znajdziemy fragmenty scenografii do tak słynnych przedstawień jak m.in. Umarła klasa, obrazy informel, filmy happeningowe, ambalaże, drobne rysunki. Dopiero en masse widać, jak niezwykłym człowiekiem był Kantor, jak niezależna jego wyobraźnia. Nie dał się zamknąć zarówno w wystawienniczej przestrzeni, jak i w książce. Nadal niepokoi, zastanawia, intryguje ten obywatel Krakowa, a przede wszystkim obywatel świata.

Tadeusz Kantor. Interior imaginacji, red. nauk. Jarosław Suchan i Marek Swica. Warszawa: "Zachęta" Narodowa Galeria Sztuki; Kraków: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", 2005.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji