Artykuły

Warszawa. "Polska sztuka w Azji" - program Instytutu Adama Mickiewicza

Spektakle Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny, koncerty i wystawy - to oferta Instytutu Adama Mickiewicza dla azjatyckiej publiczności. W ramach Projektu Azja polska sztuka "przyjedzie" do 20 miast w Chinach, Indii, Korei i Japonii.

Po sukcesie ubiegłorocznych projektów, przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) - działającego pod marką Culture.pl - dzięki którym z polską sztuką zapoznało się niemal 300 tysięcy widzów, Instytut kontynuuje działalność w krajach azjatyckich.

Osią programu w minionym sezonie była polska sztuka dawna i współczesna; w 2016 r. obejmie prezentację teatru polskiego, projekty muzyki dawnej, trasę koncertową orkiestry Sinfonia Varsovia w Korei i Chinach, recitale, koncerty jazzowe i wystawy sztuki współczesnej.

Jak podkreślili organizatorzy projektu podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie IAM, azjatycka publiczność z entuzjazmem przyjęła zeszłoroczną ofertę kulturalną rodem z Polski.

- W tym roku zaprezentujemy narrację, związaną z wojną. Przegląd polskiego teatru jest jednocześnie przeglądem postaw wobec tego jak dziś patrzymy na kwestię doświadczeń wojennych. Wiele ze spektakli dotyczyć będzie właśnie tego tematu: dzisiejszego poszukiwania historii - powiedział Marcin Jacoby, manager Projektu Azja.

W tym roku program skoncentruje się wokół teatru. W Chinach zaprezentowane zostaną spektakle, układające się w największą do tej pory prezentację polskiego teatru w Azji: 11 produkcji, w tym spektakle w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Jana Klaty, Grzegorza Jarzyny, Pawła Passiniego, jak również spektakle teatru tańca i opery.

Większość zaprezentowana zostanie w Teatrze Wielkim w Tianjinie, w którym w tym roku odbywa się Sezon Polski. Ponadto, "Wróg ludu" i "Król Lear" Klaty obejrzy widownia Festiwalu Teatralnego w Wuzhen oraz w Teatrze Ludowym w Pekinie.

Prezentację rozpocznie 8 kwietnia "Album Karla Hoeckera" w reżyserii Paula Bargetto; dokumentalny spektakl łączący język teatru i multimediów przedstawi chińskiej widowni tematy historycznej tramy, związanej z doświadczeniami II wojny światowej.

Pokaz zainauguruje Sezon Polski w Teatrze Wielkim w Tianjinie, który obejmuje 9 produkcji: "(A)pollonia" [na zdjęciu] Warlikowskiego, "Plac bohaterów" Lupy, "Męczennicy" Jarzyny, "Kryjówka" Passiniego, "Akropolis" Łukasza Twarkowskiego, inscenizacje "Burzy" i "Snu nocy letniej" w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Tańca, a także operę "Pasażerka" Mieczysława Weinberga.

Na azjatyckie sceny powróci także "Wycinka" Lupy na podstawie utwory Thomasa Bernharda. Spektakl święcił triumfy w Chinach w zeszłym roku. W tym roku "Wycinkę" zobaczy także publiczność japońskiego Festival/ Tokyo, a także koreańskiego festiwalu SPAF w Seulu.

O swoich doświadczeniach z azjatycką widownią opowiedział Krystian Lupa, który podkreślił, że "pewnego rodzaju zmysłowość przekazu, intensywność aktorska buduje możliwość przekładni kulturowej". - To nastąpiło i było to pewnego rodzaju fenomenem - zauważył.

- "Wycinka" była dla mnie cennym zdarzeniem. Chińczycy odbierali tę sztukę równie gorąco, jak Europejczycy. Monolog głównego bohatera, mówiącego o statusie artysty i jego obowiązkach wobec społeczeństwa i jego relacji z władzą został przyjęty głośną owacją, jakby na wiecu politycznym - dodał.

Drugim filarem umacniania marki polskiej kultury w Azji będzie muzyka: od muzyki dawnej po współczesny jazz i muzykę aktualną. Zaplanowano koncerty w Chinach, Indiach i Korei. Publiczność będzie mogła usłyszeć polską muzykę dawną w wykonaniu m.in. sopranistki Olgi Pasiecznik, klawikordzistę Marcina Świątkiewicza z zespołem czy lutnista Michała Gondko. Na koreańskim Jeonju International Sori Festival wystąpi Maria Pomianowska z zespołem i Cracovia Danza.

Miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina w Azji będą mogli wysłuchać recitalu laureatki III miejsca w Konkursie Chopinowskim 2015, amerykanki Kate Liu, która wystąpi jesienią na Festiwalu Szanghajskim oraz w Filharmonii Pekińskiej. Także jesienią w trasę koncertową ruszy Sinfonia Varsovia, prowadzona przez Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra wystąpi z kanadyjskim pianistą polskiego pochodzenia Janem Lisieckim.

W tym roku IAM intensyfikuje działania w Indiach, gdzie prezentowana będzie polska sztuka współczesna, teatr i projekty dla dzieci. W Mumbaju odbędzie się prezentacja "Eye on Poland", przedstawiająca dokonania polskiego projektowania graficznego. Kolejnym projektem będzie wystawa "Absurd-Nonsens-Oksymoron", przygotowana przez Dom Kultury 13 Muz i kuratora Bartosza Otockiego, prezentująca prace m.in. Maurycego Gomulickiego i Huberta Czerepoka.

Efektem polsko-indyjskiej współpracy będzie spektakl "Wdowy z Vrindavan" w reżyserii Łukasza Chotkowskiego z udziałem indyjskich aktorów i muzyków, poświęcony tematowi sytuacji kobiety wykluczonej ze społeczeństwa. Odbędzie się także trasa koncertowa zespołu Saagara: efekt współpracy polskiego klarnecisty jazzowego Wacława Zimpla z muzykami z Indii.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.asia.culture.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji