Artykuły

Poznań. Teatr Pod Fontanną i Theater Thikwa w Zamku

Centrum Kultury Zamek zaprasza na wydarzenia w ramach projektu "Teatr Powszechny". 13 kwietnia członkowie Teatru Pod Fontanną i reżyser Janusz Stolarski opowiedzą o przygotowywanym spektaklu "Nisza", a 19 kwietnia Theater Thikwa pokaże taneczny spektakl "Seesaw".

środa, 13.04.2016r., godz. 20.00, Sala Wielka CK Zamek, wstęp wolny

Spotkanie z artystami Teatru Pod Fontanną (work in progress) przygotowującymi spektakl w reż. Janusza Stolarskiego (premiera 11.05.2016)

Spektakl przygotowywany przez Janusza Stolarskiego i jego podopiecznych będzie autorskim zdarzeniem/projektem bazującym na bogatym doświadczeniu reżysera w teatrze alternatywnym oraz na osobistych doświadczeniach poszczególnych aktorów. Prace nad spektaklem rozpoczęły się na początku roku, premiera planowana jest na 16 maja. Podczas kwietniowego spotkania będzie można zobaczyć efekty dotychczasowej pracy Janusza Stolarskiego z członkami pracowni teatralnych działających przy "Domach pod Fontanną" oraz porozmawiać z artystami.

***

wtorek, 19.04.2016r., godz. 20.00, Sala Wielka CK Zamek, bilety: 25 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe)

spektakl "Seesaw" (na zdjęciu) chor. Linda Weißig - Theater Thikwa (Niemcy)

Niezwykle subtelny spektakl taneczny wypełniony magicznym ruchem, ulotnymi obrazami, baśniowymi postaciami i piękną muzyką. Inspiracją dla jego twórców była książka Meret Oppenheima "Sny. Zapiski z lat 1928-1985". Przedstawienie mówi o zmianach świadomości jakich doświadczamy każdego dnia zapadając w sen, przenosząc się w inny, nierealny świat. Sny zawsze są osobiste, ukazują nasze życie codzienne, lęki, słabości, atuty i tęsknoty. "Seesaw" to taki waśnie senny pamiętnik, pokazujący podświadome sympatie i antypatie, obawy i radości a także marzenia poszczególnych tancerzy. Swoistym symbolem uzyskiwanej we śnie wolności jest tytułowa huśtawka. "Seesaw" to podróż przez noc, w której porządku nie dyktuje logika.

THEATER THIKWA (Niemcy) to kolektyw artystyczny złożony z niepełnosprawnych i pełnosprawnych aktorów. Ten udany eksperyment społeczny trwa już 25 lat i ostatecznie przyjął postać pełnowymiarowego, repertuarowego teatru z własną siedzibą i bogatą ofertą artystyczno-warsztatową. Charakterystyczne dla wszystkich realizacji Thikwy jest poszukiwanie określonej estetyki, w której znajdują wyraz zarówno indywidualne, zróżnicowane cechy biorących w niej udział osób, jak i cechy wspólne dla wszystkich uczestników. Obszarem artystycznych poszukiwań zespołu są: teatr, performans, taniec, muzyka i słowo oraz wszystko to, co znajduje się na styku i pomiędzy nimi. Niepełnosprawni i pełnosprawni aktorzy pracują razem nad wszystkimi inscenizacjami, często współpracując też z artystami z zewnątrz grupy. Thikwa zapewniła sobie trwałe miejsce na teatralnej scenie i zyskała szerokie uznanie odbiorców i krytyki. Ich dokonania prezentowane były na licznych festiwalach w kraju i za granicą, samo słowo "thikwa" oznacza w języku hebrajskim nadzieję.

PO SPEKTAKLU ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z ARTYSTAMI (w Sali Wielkiej)

Spektakl prezentowany w ramach "Teatru powszechnego" - całorocznego, autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, złożonego ze spektakli tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Występują: Addas Ahmad, Nico Altmann, Louis Edler, Corinna Heidepriem, Vasileios Koutras, Alexander Lange, Katharina Maasberg, Lia Massetti, Tim Petersen, Hilarius Urban, Marijana Savovska, Linda Weißig

Koncepcja i choreografia: Linda Weißig

Scenografia: Isolde Wittke

Kostiumy: Pablo Alarcón

Współpraca kostiumologicza: Heike Braitmayer

Projekt dźwięku: Nikola Jeremic

Projekt oświetlenia: Manfred Arlt

Dźwięk: Wolfgang Ullrich

Asystenci produkcji: Wolfgang Ullrich, Carla Sternberg, Sarah Hottenrott

Przy wsparciu: Heidehof Stiftung

***

O projekcie "Teatr Powszechny"

W 2016r. zagości w CK Zamek "Teatr Powszechny"! W ramach tego całorocznego, autorskiego projektu performatywnego zaprezentujemy spektakle tworzone przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny. Będą to zarówno wybitne przedstawienia pochodzące z repertuarów polskich i zagranicznych teatrów, jak i cztery premierowe produkcje przygotowane w tym roku w CK Zamek przez pochodzących z takich właśnie środowisk artystów-naturszczyków. Opiekę artystyczną nad powstającymi spektaklami roztoczyli: Iwona Pasińska, Małgorzata Walas i Katarzyna Klebba (Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę), Janusza Stolarski oraz Teatr Usta Usta Republika.

Deklarowana w tytule powszechność dotyczy - po pierwsze - umieszczenia prezentowanych spektakli w pełnoprawnym, głównym obiegu życia teatralnego, bez stygmatyzacji i brania w cudzysłów 'ułomności' czy 'inności'. Po drugie, przyjęte w tytule projektu określenie 'powszechny' zwraca uwagę na uniwersalność procesu twórczego, niezależnie od dodatkowej, terapeutycznej roli obecnej w pracy zaproszonych do projektu zespołów. Osoby zaproszone przez terapeutów i opiekunów do pracy, na polu doświadczeń teatralnych podlegają takim samym procesom dążenia do swobody w wyrażaniu siebie poprzez indywidualną kreację, jak aktorzy scen zawodowych. Uważamy, że takie same powinny być też kryteria oceny jakości tych przedstawień, skupiające się na treści przekazu, formie i sposobie skonstruowania roli, bez stosowania 'taryfy ulgowej'.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji