Artykuły

NAGRODA TEATRALNA TYGODNIKA "PRZYJAŹŃ" (III EDYCIA)

Wzorem lat ubiegłych już po raz trzeci przyznana będzie Nagroda Teatralna tygod­nika "Przyjaźń" za najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne w prezentacji dramaturgii narodów ZSRR w sezonie teatralnym 1975/76. Decyzja jury ogłoszona zostanie w listopa­dzie, w okresie obchodów rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Ponieważ jed­nak wicie teatrów we wrześniu i w pierwszych tygodniach października występuje z przedstawieniami przygotowanymi jeszcze przed wakacjami, dlatego jury bierze pod uwagę premiery, które odbędą się do 15 października br.

Kandydatury do nagród mogą być zgłaszane do 20 października br. pod adresem ty­godnika ..Przyjaźń" (00-056 Warszawa, ul. Kredytowa 5/7) przez stowarzyszenia i związ­ki twórcze, redakcje gazet i czasopism, a także przez organizację TPPR, Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz kluby miłośników teatru. Nagroda ma charakter indywidual­ny i przyznawana jest reżyserowi, aktorowi bądź scenografowi za wybitne osiągnięcie artystyczne w inscenizacjach dramaturgii narodów ZSRR na scenach polskich oraz w teatrze TV.

Przypomnijmy dotychczasowych laureatów nagrody. W jej pierwszej edycji z roku 1974 nagroda została przyznana:

Bronisławowi Dąbrowskiemu - za całokształt pracy inscenizacyjnej nad dramatur­gią rosyjską i radziecką, Adamowi Hanuszkiewiczowi - za reżyserię sztuki Iwana Tur­gieniewa "Miesiąc na wsi" w Teatrze Małym w Warszawie oraz Gustawowi Holoub­kowi za rolę Czeszkowa w przedstawieniu sztuki "Człowiek znikąd" Ignatija Dworiec­kiego w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

Laureatami edycji drugiej byli:

Konrad Swinarski (pośmiertnie) - za inscenizację i reżyserię "Pluskwy" Włodzimie­rza Majakowskiego w Teatrze Narodowym, Tadeusz Łomnicki - za rolę Prysypkina w tymże przedstawieniu i Stanisław Hebanowski - za reżyserię prapremiery sztuki Aleksandra Wampiłowa "Zeszłego lata w Czulimsku" w Teatrze "Wybrzeże".

Kogo dołączymy do tej listy w bieżącym roku?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji