Artykuły

Kryzys migracyjny w teatrze

„Grenzen Wurden Überschritten — Granice zostały przekroczone" — to projekt, a zarazem hasło pod jakim międzynarodowa publiczność będzie świętować w ten weekend w Narodowym Starym Teatrze polsko-niemiecki rok jubileuszowy 2016. Projekt „Granice zostały przekroczone" sięga po tematy kryzysu migracyjnego i wywołanych nim zawirowań wewnątrz europejskiej wspólnoty. To też próba ukazania, w jaki sposób twórcy z Polski i Niemiec oddają tę problematykę w sztuce. W programie weekendowych obchodów dyskusje o nowych zjawiskach w teatrze niemieckim, spektakl gościnny (Common Ground) oraz czytania performatywne (Terror w reż. Anety Groszyńskiej oraz Śmieszna ciemność w reż. Małgorzaty Wdowik).

Na obchody jubileuszu do Krakowa przyjadą w weekend aktorzy niemieckiego Teatru Maksyma Gorkiego i dwukrotnie zaprezentują spektakl Common Ground izraelskiej reżyserki Yael Ronen. Niemieccy recenzenci pisali o tym przedstawieniu, że to nowy rodzaj teatru dokumentalnego. Autorami sztuki są imigranci z państw byłej Jugosławii — to ich wspomnienia budują fabułę spektaklu. Pojawiające się hasła, nagłówki z gazet czy newsy z telewizji, na ludziach spoza terenów objętych wojną robią wrażenie tylko przez chwilę. Dla bohaterów sztuki to bolesne wspomnienia, tragiczne obrazy i powrót do traumy sprzed lat. W spektaklu wystąpią: Vernesa Berbo, Niels Bormann, Dejan Bućin, Mateja Meded, Jasmina Musić, Orit Nahmias, Aleksandar Radenković. Common Ground, realizowany we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie oraz Domem Norymberskim, obejrzymy 23 kwietnia (sobota) o godz. 19 oraz 24 kwietnia (niedziela) o godz. 18 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru (Jagiellońska 1). Spektakl z napisami w języku polskim i angielskim. Bilety w cenie 35 zł (ulgowy) i 55 zł (normalny) na stronie bilety.stary.pl.

To nie wszystko. W programie obchodów znalazły się też dwie debaty. Pierwsza z nich już w piątek (22 kwietnia) pod tytułem „W stanie wyższej konieczności" z udziałem prof. Moniki Płatek, ks. Adama Bonieckiego i prof. Jacka Filka. Kolejna w niedzielę (24 kwietnia) — „Kotwice konfliktu", w której weźmie udział Basil Kerski, dr hab. Beata Kowalska oraz Dawid Wildstein.

Cykl teatralnych i publicystycznych zdarzeń organizują Dom Norymberski, Instytut Goethego i Narodowy Stary Teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji