Artykuły

Stołeczny sukces Kolędy-nocki

PRAWDZIWYM sukce­sem zakończyły się w Warszawie (Teatr Wielki) gościnne występy gdyń­skiego Teatru Muzycznego z głośnym już dziś w całej Pol­sce musicalowym oratorium Ernesta Brylla "Kolęda-nocka" z muzyką Wojciecha Trzcińskiego, w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego, ze scenografią Mariana Kołodzieja.

Przeniesienie "Kolędy'' w nowe warunki sceniczne (przy widowni liczącej 1800 miejsc) wymagało odpowiedniego przeinscenizowania. Teatr Muzyczny zaadresował swe trzy występy głównie do śro­dowiska robotniczego w stoli­cy. Na widowni znalazło się wielu młodych robotników, członków NSZZ "Solidarność - Mazowsze", przybyli rów­nież licznie przedstawiciele środowisk artystycznych Warszawy - reżyserzy, aktorzy, krytycy, kompozytorzy.

Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie przez widownię. Po zakończeniu spektaklu publiczność powstaw­szy z miejsc - zgotowała wykonawcom i realizatorom trwającą pół godziny owację. Na scenę padały wiązanki kwiatów.

Na ostatnie przedstawienie przybył wicepremier Mieczy­sław Rakowski, który prze­kazał wyrazy serdecznego podziękowania dla zespołu Te­atru Muzycznego, zapowiadając, iż przyjedzie na Wy­brzeże na premierę "Wielkie­go Świata" w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Przed­stawienie "Kolędy-nocki" obejrzeli również przedstawi­ciele placówek dyplomatycz­nych, którzy przyrównali tę sztukę do słynnego "Jezus Christ Superstar".

Nie lada zadanie stało rów­nież przed pracownicami ka­sy TM: takiego "ciśnienia" publiczności na kasę jeszcze chyba nie było! Gdy jeden z dużych zakładów pracy nie wykupił na czas zamówio­nych 2 tys. biletów, kasa teatru błyskawicznie rozprowa­dziła całą tę ilość! Wiele osób musiało zrezygnować z obejrzenia "Kolędy" - do dyrekcji Teatru Muzycznego wpłynęły liczne żądania po­nowienia występów w stolicy.

Na razie jednak w Warszawie pokazany będzie "Wielki Świat" Wiesława Górnickie­go, w inscenizacji Stefana Wenty, którą to premierę obejrzą na Wybrzeżu - jako pierwsi - uczestnicy ogólno­polskiego, zorganizowanego przez Teatr Muzyczny sym­pozjum, poświęconego proble­mom dramaturgii we współczesnym teatrze muzycznym. W sympozjum tym wezmą udział pisarze, reżyserzy, kompozytorzy i scenografowie krajowi oraz zaproszeni go­ście zagraniczni (23-24 maja).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji