Artykuły

Warszawa. Stowarzyszenie ZAiKS przyzna doroczne nagrody

W sobotę 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna swoje doroczne nagrody. Wśród laureatów są m.in. Agnieszka Duczmal, Maciej Wojtyszko, Katarzyna Pakosińska.

Już po raz 48. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznaje swoje doroczne nagrody w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich przypadającym 23 kwietnia. Tradycja rozpoczęta wyróżnieniami dla tłumaczy literatury obejmuje dziś dziewięć kategorii, w których docenione zostają dokonania twórców i popularyzatorów kultury. Grono laureatów liczy już 300 wybitnych postaci z różnych dziedzin sztuki. Jurorami są sami twórcy, członkowie ZAiKS-u.

W tym samym dniu ZAiKS wręczy też honorowe członkostwa osobom najbardziej zasłużonym dla Stowarzyszenia. Pierwsze takie tytuły przyznano w okresie międzywojennym, a grono honorowych członków liczy dziś 31 osób. Tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odbiorą w sobotę Helena Kołaczkowska, Józef Hen i Zygmunt Konieczny.

Laureatami Nagrody imienia Karola Małcużyńskiego są autorzy książek, z których wyłania się obraz Warszawy, miasta zaskakującego współczesny świat. - W tym roku nagradzamy pracę Roberta Macieja "Ballada o odradzającej się stolicy". Wybrane zdjęcia pokazują wypędzonych, przetrzebionych, obolałych, którzy nie mając nic prócz wspomnień, wracają z tułaczki i niosą życie swojemu miastu - napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

Antoni Krupa, polski muzyk, kompozytor, dziennikarz, publicysta nagrodzony został za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej. - Siłą dziennikarstwa Antoniego Krupy jest oryginalność i merytoryczność. O muzyce wypowiada się świetny, stale praktykujący muzyk, który grał w zespole Jazz Band Ball Orchestra, potem w grupie WIEM Marka Grechuty i jest autorem historii krakowskiego jazzu. Czuje się w jego audycjach, że facet zna się na rzeczy - uznali jurorzy.

Nagroda za propagowanie polskiej muzyki współczesnej trafi do rąk Agnieszki Duczmal, światowej sławy dyrygentki, która koncertowała na całym świecie - od Meksyku po Japonię. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Jest założycielką legendarnej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", z którą dokonała ponad dziesięć tysięcy minut nagrań muzyki polskiej, z czego ponad trzy tysiące sześćset minut nagrań polskiej muzyki współczesnej. Wielu rodzimych kompozytorów zawdzięcza dyrygentce i jej zespołowi promocję swojej twórczości.

Nagrodę imienia Krzysztofa Teodora Toeplitza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie piśmiennictwa filmowego otrzyma teoretyk i historyk filmu, eseistka, tłumaczka, znakomita badaczka zagadnień związanych z muzyką filmową profesor doktor habilitowana, Alicja Helman. - Jej prace takie jak między innymi "Rola muzyki w filmie", "O dziele filmowym" czy "Przedmiot i metody filmoznawstwa", stanowią niezbędne kompendia wiedzy o filmie dla każdego poważnie interesującego się twórczością audiowizualną odbiorcy - uznali jurorzy.

Boris Kudlieka, tegoroczny laureat Nagrody ZAiKS-u za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych, jest jednym z najciekawszych i inspirujących scenografów, tworzących na scenach polskich. Rozgłos przyniosły mu przede wszystkim realizacje w operze. Wspólnie z reżyserem Mariuszem Trelińskim stworzył artystyczny duet, którego dziełem są przedstawienia muzyczne rozbijające klasyczną formę widowiska operowego.

Debiut książkowy Katarzyny Pakosińskiej w dziedzinie twórczości literackiej dla dzieci otrzyma nagrodę Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w kategorii Wydarzenie Roku. - W utworze tym, zatytułowanym "Malina cud-dziewczyna", przepojonym humorem i życzliwością wobec przedstawianych postaci, autorka z powodzeniem sytuuje bohaterkę opowieści na pograniczu realnej i wirtualnej rzeczywistości, umożliwiając jej wędrówki w czasie, a więc w sytuacji, która może przydarzyć się wyłącznie dzieciom - napisano w uzasadnieniu werdyktu jury.

Za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży nagrodę odbierze Maciej Wojtyszko, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, dramatopisarz oraz autor książek, których wiele sam ilustrował.

Nagroda za twórczość choreograficzną trafi do rąk Krzysztofa Pastora, który zrealizował około sześćdziesięciu kompozycji baletowych dla teatrów całego świata, bardzo często do muzyki kompozytorów polskich. Od 2009 r. jest dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego, pełniąc jednocześnie funkcję Choreografa-Rezydenta Het National Ballet w Amsterdamie, a także Dyrektora Artystycznego Narodowego Baletu Litewskiego w Wilnie.

Nagrody ZAIKS-u dla tłumaczy otrzymają w tym roku Monika Muskała, Jarema Bielawski, Jauhien Salejcuk i Aleksander Nawrocki.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest organizacją powołaną przez twórców i od początku przez nich samych zarządzaną. Powstało w 1918 roku i jest jedną z najstarszych organizacji zbiorowego zarządzania na świecie. Od samego początku swojego istnienia ZAiKS stanowi część światowego systemu ochrony praw autorskich. Stowarzyszenie służy zarówno autorom (zbiera dla nich wynagrodzenie), jak i użytkownikom (wyręcza ich w poszukiwaniu uprawnionych, negocjowaniu i zawieraniu indywidualnych umów oraz rozliczaniu ich).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji