Artykuły

Kraków. 95. urodziny Haliny Kwiatkowskiej

25 kwietnia Halina Kwiatkowska, aktorka Starego Teatru w Krakowie kończy 95 lat.

Halina Kwiatkowska - 1.07.1954 - 31.12.1981 - Stary Teatr, Kraków - aktorka, absolwentka polonistyki UJ, pedagog, autorka książek - urodziła się 25 kwietnia 1921 roku w Bochni. Jej doświadczenia teatralne sięgają czasów gimnazjum w rodzinnych Wadowicach, gdzie działał amatorski teatr międzyszkolny. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" Fredry, tytułowe role w "Balladynie" Słowackiego i "Antygonie" Sofoklesa. Właściwy debiut sceniczny aktorki nastąpił 1 listopada 1941 roku w przedstawieniu "Król Duch" wg Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka, w którym występowała do 1947 roku. Kolejno współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947-1948) i Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948-1953).

W 1954 roku rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru pozostając w nim niezmiennie 2014 roku.

Aktorstwo Haliny Kwiatkowskiej cechuje dynamika połączona ze skupieniem i oszczędnością środków wyrazu, wielka kultura i precyzja słowa, perfekcyjne operowanie głosem, doskonałe opanowanie sylwetki. Dodatkowymi atutami artystki są znakomity głos i muzykalność wykorzystywane wielokrotnie w teatrze i kabarecie ("Jama Michalika"). Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, wzruszała odkrywając głębię psychologiczną kreowanych postaci, zaskakiwała odwagą formalną i otwarciem na teatralny eksperyment, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Ponad czterdzieści zagranych ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo - od klasycznej komedii po Becketta - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim ("Zmierzch", "Cymbelin", "Sen o Bezgrzesznej"), Konradem Swinarskim ("Nieboska komedia", "Dziady", "Wyzwolenie"), Józefem Szajną ("Oni", "Nowe wyzwolenie"), Zygmuntem Hübnerem ("Czarna komedia"). W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera "Tartuffe'a" Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą rolę Pani Pernelle i przy aplauzie widowni zagrała ją ponad 120 razy do marca 2014 roku.

Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowczynią krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Jak podsumowała w rozmowie z Elżbietą Bińczycką, wychowała 586 studentów.

Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia". Jest autorką kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega" oraz "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow).

Artystka została odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Miasta Krakowa (1965), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1977) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981).

***

Na zdjęciu: Halina Kwiatkowska w spektaklu "Skandal w Hellbergu", 1961

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji