Artykuły

Kraków. Musical "Karol" pod patronatem ks. kard. Dziwisza

Ponad pół tysiąca wejściówek zarezerwowanych już w pierwszym tygodniu sprzedaży biletów - taką popularnością cieszy się wśród widzów musical "Karol", pierwszy polski musical o życiu Jana Pawła II.

26 kwietnia br., na specjalnej konferencji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, twórcy widowiska przedstawili dziennikarzom kulisy pracy nad spektaklem, którego premierę zaplanowano za niespełna rok - 25 lutego 2017 roku w TAURON Arenie Kraków.

W musicalu, który już dziś rozpala emocje widzów, zagrają m.in. Anna Wyszkoni, Edyta Geppert, Piotr i Wojciech Cugowscy oraz Agata Nizińska. W tytułową rolę Jana Pawła II wcieli się Jacek Kawalec, popularny polski aktor śpiewający, znany m.in. z kultowego serialu "Ranczo" oraz licznych projektów muzycznych.

- Zapraszamy widzów w niezwykłą, muzyczną podróż śladami życia św. Jana Pawła II. Musical "Karol" to spektakl taneczny, aktorski i wokalny, stworzony na podstawie biografii Karola Wojtyły i wspomnień jego współpracowników. Dzięki połączeniu znakomitej, współczesnej muzyki, spektakularnej choreografii i widowiskowych multimediów, opowiemy o życiu Karola Wojtyły, od czasów jego dzieciństwa do śmierci 2 kwietnia 2005 roku - mówił, otwierając konferencję prasową, Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza musicalu "Karol".

Pierwsza część musicalu poświęcona jest dorastaniu Karola Wojtyły, kształtowaniu się jego spontanicznego temperamentu i osobowości oraz sylwetki duchowej, a także przeżyciom z okresu wojny i okupacji hitlerowskiej. Druga część spektaklu przedstawia losy Karola Wojtyły w okresie Polski Ludowej oraz czas pontyfikatu Jana Pawła II. Musical kończy się opowieścią artystyczną o odchodzeniu i śmierci Karola Wojtyły oraz refleksją na temat trwałości jego dziedzictwa w warunkach współczesności (fenomen pokolenia JP2).

- Przedstawimy na scenie historię pogodnego chłopaka z Wadowic, który bardzo chciał żyć tak, jak wszyscy jego rówieśnicy: grać na gitarze, uprawiać sport, przemierzać górskie szlaki w poszukiwaniu przygody, pisać wiersze, przyjaźnić się, marzyć. Jednak Bóg wybrał dla niego inną drogę, a 'dziejąca się' niemal na wyciągnięcie ręki wielka historia kazała Karolowi Wojtyle podejmować trudne, nierzadko dramatyczne wyzwania. Wyzwania, jak się wkrótce okaże, o fundamentalnym znaczeniu dla losów świata - informuje Przemysław Ruta, producent wykonawczy musicalu "Karol".

"Karol" to pierwszy przygotowany przez Polaków musical poświęcony życiu św. Jana Pawła II. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, jednej z najlepszych scen musicalowych w Polsce. Muzykę do musicalu napisał Filip Siejka, warszawski kompozytor, autor przebojów takich artystów jak Patrycja Markowska, Natalia Kukulska, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki czy zespołów Perfect i Feel. Za stronę wokalną "Karola" odpowiada z kolei Katarzyna "Puma" Piasecka - piosenkarka, pianistka, kompozytorka, stypendystka Berklee College of Music w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.

W obsadzie widowiska zobaczymy plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej. Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy zagrają przyjaciół Karola Wojtyły, a Agata Nizińska wystąpi w roli Emilii, matki przyszłego Papieża. Gwiazdą specjalną widowiska będzie Edyta Geppert, która na musicalowej scenie pojawi się z utworami z własnego repertuaru, wokół których zbudowana będzie akcja trzech scen spektaklu. W postać Papieża wcieli się natomiast znakomity polski aktor śpiewający, Jacek Kawalec.

- Rola Karola Wojtyły to dla mnie zaszczyt, odpowiedzialność, ale i znakomite wyzwanie zawodowe. Scenariusz widowiska został napisany w taki sposób, aby w wymiarze poetyckim i muzycznym przypomnieć Polakom wielką osobowość Jana Pawła II i dać im raz jeszcze przeżyć wzruszenia i emocje, jakie wpisane były w jego wyjątkowy pontyfikat. Postaram się uczynić to najbardziej sugestywnie, jak potrafię. Pod względem warsztatowym podejdę do tego wyzwania z pełną rzetelnością i sumiennością - deklarował w trakcie konferencji Jacek Kawalec. - Przedstawimy musical o Karolu Wojtyle, jakiego Polacy kochają.

Scenariusz spektaklu zawiera m.in. wiele nieznanych anegdot z życia Papieża, pokazujących mądrość i serdeczność Jana Pawła II, a także liczne odniesienia do wspaniałej, polskiej historii XX wieku" - dodawał Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza musicalu "Karol".

W trakcie konferencji twórcy musicalu "Karol" odpowiadali na liczne pytania dziennikarzy, przedstawiając m.in. genezę spektaklu, "kuchnię" pracy nad scenariuszem oraz klucz doboru artystów zaproszonych do współpracy. Przekonywali również, że musical "Karol", mimo iż opowiada o wydarzeniach historycznych, ma wymiar uniwersalny i dotyczy kwestii bardzo istotnych również współcześnie. "Nasza historia to opowieść o przyjaźni, zaufaniu, miłości, walce dobra ze złem. Przedstawiamy wartości i prawdy o charakterze ponadczasowym. A przy okazji zabieramy widza w podróż kajakiem, na wycieczkę w Tatry czy na pyszne cappuccino nieopodal Placu Świętego Piotra" - zachęcała Katarzyna Puma-Piasecka, kierowniczka wokalna musicalu "Karol".

Konferencję zwieńczyło wykonanie "na żywo" dwóch utworów musicalowych: "Rozmowy z synem" (wyk. Agata Nizińska) i "Ktoś każe mi biec" (wyk. Jacek Kawalec). "Pierwsza z tych piosenek to mój ulubiony song spośród wszystkich w spektaklu, opowiadający o miłości matki do syna i uniwersalnych wartościach, które warto nosić w sercu od dzieciństwa po kres życia" - mówił, zapowiadając występ wokalny, Michał Kaczmarczyk.

Po zakończeniu spotkania goście mogli skosztować oryginalnych wadowickich kremówek, wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej, a także porozmawiać w kuluarach z twórcami i artystami pracującymi przy produkcji musicalu "Karol".

Bilety na widowisko "Karol" dostępne są na stronie www.musical-karol.pl oraz www.eventim.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji