Artykuły

Sopot. Wkrótce VII Festiwal between.pomiędzy

Już po raz siódmy organizatorzy festiwalu between.pomiędzy zapraszają (w dniach 16-21 maja) do rozmowy poświęconej związkom teatru i literatury w gronie ekspertów z całego świata. Tym razem tematem przewodnim będzie eksperyment.

Większość wydarzeń odbędzie się w Sopocie, lecz niektóre z nich planowane są również w Gdańsku i Gdyni. Do udziału organizatorzy zaprosili zarówno gości zagranicznych (niemal ze wszystkich kontynentów), jak i twórców krajowych, przede wszystkim z Trójmiasta. Festiwal obrazuje, czym obecnie zajmują się współtworzący festiwal artyści i badacze. Z tego względu wiele wydarzeń odbywa się w nowo otwartej siedzibie Teatru Boto oraz kontynuowana jest współpraca z Sopockim Teatrem Tańca, Teatrem na Plaży w Sopocie oraz Teatrem Gdynia Główna. Przewidziane są również spotkania w nowym budynku neofilologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, w Sopotece, a także na sopockim molo. Oferta festiwalu jak co roku jest bogata i złożona z wydarzeń różnego typu: spotkań autorskich, przedstawień teatralnych, słuchowisk radiowych, projekcji filmów, happeningu, programów edukacyjnych oraz seminarium naukowego. Wypracowana przez ostatnie lata formuła zapewnia przestrzeń dla spotkań krajowych i zagranicznych artystów, literaturoznawców i teatrologów ze wszystkimi zainteresowanymi sztuką współczesną.

***

GŁÓWNE WYDARZENIA FESTIWALU:

Spotkania autorskie:

Writing Experiments | spotkanie autorskie z pisarką Michle Roberts

Working with Beckett and Kantor | spotkanie z Davidem Gothardem

"Ohio Impromptu" Samuela Becketta | spotkanie z Ryszardem Ronczewskim, Antonim Liberą, Stanleyem Gontarskim, Jonem McKenną oraz Elvinem Flamingo podsumowujące ich pracę warsztatowo-laboratoryjną

The Grand European Bestiary | spotkanie z poezją i muzyką Juliana Wolfreysa

Niefilm | dyskusja z udziałem SE Gontarskiego oraz Rossa Lipmana

Poeci o Becketcie | spotkanie z Olgą Kubińską oraz Jackiem Gutorowem

Wiersze | spotkanie z Krzysztofem Kuczkowskim

Radio Moscow Chimeras | spotkanie autorskie z Davidem Malcolmem

Back 2 SoPoT | spotkanie z Jarosławem Czarneckim (Elvinem Flamingo)

Bolesław Leśmian w XXI wieku | spotkanie z Żanetą Nalewajk-Turecką

Creme Noir - ścierając czarny krem | spotkanie z Magdaleną Płanetą, Edytą Janusz-Ehrlich i Agatą Mieniuk oraz tancerzami na temat widowiska inspirowanego poezją Joyce Carol Oates

--

Wydarzenia sceniczne

"Impromptu Ohio": warsztaty/laboratorium SE GONTARSKIEGO wokół miniatury Samuela Becketta z udziałem Ryszarda Ronczewskiego, Jona McKenny oraz Elvina Flamingo

Catching Breath Along the Pier. Beckett spotyka Kantora - happening Martina Blaszka z udziałem Jona McKenny i Davida Gotharda

Sopocki Teatr Tańca: "Wszystko to tutaj" (film) oraz "Wszystko co widać. OHIO" (spektakl teatru tańca)

Teatr Boto: "Nord Ost" (spektakl w reżyserii Adama Nalepy)

Teatr Gdynia Główna: "Pomiędzy" (spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak)

"Chimery Afanasjewa" - spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego

The Café Retro Crow Show - koncert zespołu The Nightwatchmen

--

Between.Edukacja

Wykłady, dyskusje, spotkania i warsztaty

Prezentacja wydawnictw w Sopotece

podczas całego festiwalu w Sopotece zapoznać będzie się można z publikacjami twórców i badaczy związanych z festiwalem

Projekcje filmów

Tom Skipp o Becketcie oraz Kantorze

Back 2 SoPoT - impresja filmowa Elvina Flamingo

Niefilm - film dokumentalny o Filmie Samuela Becketta (w ramach Millenium Docs Against Gravity FF)

Seminaria naukowe

Experimental Beckett (17-18 maja 2016)

Experiment (19-20 maja 2016)

BETWEEN.EDUKACJA

Poniedziałek 16 maja poświęcony jest całkowicie wykładom i warsztatom kierowanym do młodzieży. Trzy godzinne spotkania odbędą się w Teatrze na Plaży w Sopocie i wprowadzać mają w różnorodność przywoływanych podczas festiwalu perspektyw. Edukacja stanowi kluczowy komponent wszystkich działań podejmowanych przez Between.Pomiędzy. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są przede wszystkim do gimnazjalistów, licealistów, choć uczestniczą w nich również studenci i doktoranci. Spotkania odbywają się w ciągu całego roku, a podczas festiwalu proponowane są specjalne sesje dla uczniów. Prowadzone w języku angielskim zajęcia mają na celu ożywienie uczestnictwa w kulturze oraz rozwinięcie zdolności zróżnicowanego odbioru sztuki wśród młodzieży. Szczególny nacisk kładziemy na poszerzenie wiedzy o współczesnej literaturze i teatrze oraz promocję czytelnictwa. Na spotkania te obowiązują zapisy (between@ug.edu.pl).

BETWEEN.WYDAWNICTWA

Podczas tegorocznego festiwalu w SOPOTECE będzie można zapoznać się z całą paletą wydawnictw powiązanych z festiwalem. Prezentować będziemy: tłumaczenia współczesnych poetów anglojęzycznych, dokonania warszawskiego kwartalnika literackiego /Tekstualia/ oraz sopockiego dwumiesięcznika /Topos/, jak i bardziej naukowe pozycje publikowane w ramach współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego (książki o twórczości Samuela Becketta, TS Eliota, Paula Austera, JM Coetzeego oraz współczesnej poezji). Przypomnimy również oba tomy anglojęzycznego Almanachu Between, łączącego poezję, prozę, teatr z bardziej naukowym podejściem do bliskich nam zagadnień. Zapraszamy po prostu do Sopoteki, gdzie będzie można wszystkie nasze wydawnictwa po prostu przeczytać.

O wydawnictwa będziemy również rozmawiać w poniedziałek o godzinie 20.00 w Teatrze Boto.

BETWEEN.BECKETT

W ramach festiwalu organizowane jest seminarium naukowe poświęcone twórczości Samuela Becketta. Dwudniowe obrady skupione będą wokół tematu "Eksperymenty Becketta" i będą one miejscem spotkania Beckettologów z całego świata. W ramach programu przewidujemy dyskusje seminaryjne, prezentację pracy warsztatowej (Impromptu Ohio) oraz nagrań filmowych. Ważnym zagadnieniem będzie dla nas porównanie estetyki Becketta z ambicjami artystycznymi Tadeusza Kantora. Swój udział w tym międzynarodowym wydarzeniu zapowiedzieli: SE Gontarski (USA), David Gothard (Londyn) oraz Robson Correa de Camargo (Brazylia).

***

BIOGRAMY GOŚCI

Michle Roberts jest autorką dwunastu powieści, a także kilku zbiorów opowiadań oraz poezji. W 2007 roku wydała tom wspomnień, Paper Houses: A Memoir of the 70s and Beyond. W połowie Francuzka, a w połowie Angielka, dzieli swe życie pomiędzy Mayenne a Londyn. Wykłada Creative Writing na University of East Anglia.

--

David Gothard jest reżyserem teatralnym, byłym dyrektorem artystycznym Riverside Studios, gdzie pracował m.in. z Joanem Miró, Shuji Tereyama, Samuelem Beckettem i Tadeuszem Kantorem. Regularnie prowadzi warsztaty twórczego pisania w ramach International Writers Programme na University of Iowa.

--

Stanley E. Gontarski jest reżyserem teatralnym, profesorem na Florida State University. Czołowy badacz twórczości Samuela Becketta, autor licznych publikacji na ten temat, m.in. Beckett Matters: Essays on Beckett's Late Modernism (Edinburgh University Press, 2016) oraz A Companion to Samuel Beckett (Wiley/Blackwell, 2010) . W latach redaktor Journal of Beckett Studies 1992-2008.

--

Jon McKenna - aktor, został wybrany 'Comedy Street Performer of the Year'. Wystąpił w The Krays, Buster, Superman III, Morons From Outer Space, The Bill, Casualty, London's Burning, Dempsey i Makepeace, Rumpole of the Bailey, The Noel Edmunds Late Late Breakfast Show, The Monocled Mutineer. Współpracował z takimi eksperymentalnymi grupami teatralnymi jak: The People Show, Footsbarn Theatre Company, The Natural Theatre Company and Forkbeard Fantasy. Należał do stałego zespołu teatralnego New Victoria Theatre in Stoke on Trent Petera Cheesemana. Wystąpił z Allison Steadman i Daisy Donovan w hicie The Woman Who Cooked Her Husband granym na West Endzie. Produkuje filmy, uczy improwizacji.

--

Krzysztof Kuczkowski - poeta, autor szkiców, recenzji literackich i muzycznych; juror wielu konkursów, "profesor" warsztatów poetyckich. W 1993 roku założył Dwumiesięcznik Literacki "Topos", którym kieruje do dzisiaj. W latach 1995-2005 redaktor naczelny Magazynu Muzyków "Gitara i Bas". Jeden z inicjatorów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, organizator Festiwali Poezji w Sopocie. Redaktor serii książek Biblioteka "Toposu". Autor kilkunastu tomów wierszy, z których ostatni to Wiersze [masowe] i inne (2010).

--

Olga Kubińska - poetka, tłumaczka, badaczka angielskiego piśmiennictwa renesansowego. Autorka trzech tomów poezji: Biały kwadrat i okolice (Gdańsk 1995), za który otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska, Zaduszki (Sopot 2011) i Życie. wydanie drugie poprawione (Gdańsk 2014). Za monografię Przybyłem tu, by umrzeć. Relacje z placów straceń (Gdańsk 2013) otrzymała nagrodę "Literatury na Świecie". Publikowała m.in. w "Kresach", "Zeszytach Literackich", "Toposie" "Przeglądzie Politycznym", "Migotaniach" i "Tekstualiach". Tłumaczy literaturę piękną i eseistykę, m.in. Anthony'ego Burgessa, Geoffreya Hilla, George'a Steinera i Franka Kermode'a. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim.

--

Ryszard Ronczewski - aktor filmowy i teatralny, reżyser, związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Debiutował w teatrze im. Jaracza w Olsztynie, później pracował w teatrach w Łodzi, Sopocie oraz Operetce Warszawskiej i Teatrze Muzycznym w Gdyni. Był uczeniem legendarnego francuskiego aktora i mima - Marcela Marceau. Nominowany do nagrody Złota Kaczka (2012), zdobył nagrodę na Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w Warszawie (2012). Ma w dorobku ponad sto filmów i spektakli teatralnych.

--

Żaneta Nalewajk-Turecka - historyk literatury, komparatystka. Współzałożycielka i redaktor naczelny (od 2005 roku) kwartalnika "Tekstualia". Pracuje w Zakładzie Komparatystyki na Wydziale Polonistyki UW. Od 2009 roku polska koordynatorka projektu wymiany przekładów w ramach projektu "Review within Review" ("Czasopismo w czasopiśmie"). Jest autorką monografii W stronę perspektywizmu. Problematyka cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza (Gdańsk 2010) oraz Leśmian międzynarodowy - relacje kontekstowe. Studia komparatystyczne (Kraków 2015).

--

Elvin Flamingo - artysta współczesny, stypendysta Ministra Kultury (2015) i Ministra Nauki (2014), wykładowca Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor wieloletniego projektu zapoczątkowanego w 2012 roku i przewidzianego do około 2034 roku o wspólnym tytule "Symbiotyczność tworzenia", uhonorowanego Nagrodą Specjalną Krytyków na WRO Media Art Biennale 2015 we Wrocławiu. Inicjator akcji ocalenia szyldu z napisem "Sopot" z dworca PKP w Sopocie (2011) oraz autor instalacji "Dwaj ludzie z napisem Sopot" (2012), która zdobyła GRAND PRIX Gdańskiego Biennale Sztuki 2012. W roku 2015 rozpoczął pracę nad projektem "My - Wspólny organizm / Wanitatywność".

--

Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, animatorka kultury, twórczyni autorskiego Teatru Stajnia Pegaza, szefowa Teatru Gdynia Główna.

--

Julian Wolfreys jest profesorem literatury na Uniwersytecie w Portsmouth, autorem i redaktorem ponad czterdziestu książek z dziedziny teorii literatury oraz angielskiej literatury i kultury dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej. Jest również poetą, powieściopisarzem i muzykiem. W kwietniu ukazał się zbiór poezji i esejów, Draping the Sky for a Snowfall (Triarchy Press) oraz dwujęzyczny tomik wierszy The Grand European Bestiary/Wielki bestiariusz europejski (Wydawnictwo Maski).

--

Jacek Gutorow - poeta, krytyk literacki, tłumacz z języka angielskiego. Ma na koncie sześć tomów poetyckich, pięć zbiorów krytycznoliterackich, cztery tomy przekładów poetyckich (Simon Armitage, Ron Padgett, Wallace Stevens i Mark Ford), a także kilkanaście opracowań książkowych. Teksty krytyczne i poetyckie były tłumaczone głównie na język angielski i niemiecki; w 2012 roku zbiór jego wierszy ukazał się w Stanach Zjednoczonych (The Folding Star and Other Poems, BOA Editions). Członek rady programowej miesięcznika Odra, członek polskiego oddziału PEN-Clubu, redaktor naczelny internetowego pisma Explorations. A Journal of Literature and Language, od 2013 roku zasiada w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Opolu, wykłada literaturę brytyjską i amerykańską na tamtejszym uniwersytecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji