Artykuły

Kraków. 40. urodziny Teatru Scena STU

Krakowski Teatr Scena STU obchodzi w tym miesiącu jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Z tej okazji wydano specjalny jubileuszowy album "Rodzina STU. Pokrewieństwa z wyboru" zawierający wspomniana artystów związanych ze sceną.

Założyciel i dyrektor teatru, Krzysztof Jasiński (na zdjęciu) poinformował, że jubileuszowe obchody uświetnią premiery zaplanowane na ten rok. W najbliższy poniedziałek (20 lutego), w rocznicę założenia Teatru STU, jak co roku odbędzie się też spotkanie, na które "nikogo się nie zaprasza, a przychodzą ci, którzy czują, że powinni tu być". Wśród tegorocznych premier znalazły się "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego z Jerzym Trelą, "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza z Janem Peszkiem, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Uzdrowiciel" Briana Friela.

Na piątkowej konferencji prasowej zaprezentowany został album "Rodzina STU" specjalnie wydany z okazji jubileuszu. Swoje wspomnienia dotyczące krakowskiej sceny opisało w nim 100 artystów związanych z nią w ciągu 40 lat. Książka zawiera też wiele zdjęć, plakatów i dokumentów teatralnych. - Bohaterami tej książki są ludzie związani z Teatrem STU, zaliczani do rodziny STU. To nie jest czcze podejście, ale realne poczucie - wszyscy obecni w albumie mają poczucie więzi rodzinnej - mówił współautor wydawnictwa, Edward Chudziński.

Jak wspominał Krzysztof Jasiński, zakładając teatr nie planował, że będzie on działał przez 40 lat. - Nie byłoby 40 lat gdyby nie udało nam się przejść przez te wszystkie transformacje i progi - zaznaczył. Według niego, najważniejsze cezury to stan wojenny, który zespół "przetrzymał", a potem wybuch wolności i zmierzenie się z kapitalizmem. - Teatr STU byt teatrem prywatnym i wtedy zaczęło nam się wszystko walić na głowę. Nie było siły żeby to utrzymać, ale z pomocą przyszły nam władze Krakowa, które nas wsparły i od których dostaliśmy m.in. budynek - wspominał.

Podkreślił, że krakowska scena jest jednym z niewielu teatrów w kraju posiadających repertuar zaplanowany na cały rok. Wystawia 160 spektakli rocznie, na które przychodzi w sumie około 30 tys. widzów, co daje ponad 90-procentową frekwencję. W całym kraju Teatr STU jest znany głównie z organizowanych od lat benefisów największych gwiazd, prezentowanych w TVP.

Teatr STU został powołany do życia w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim nieprzerwanie do dziś. Biografia artystyczna sceny zaczyna się, kiedy tzw. kultura studencka, korzystając z popaździernikowej liberalizacji, stała się synonimem odważnych przedstawień teatralnych i kabaretowych, ambitnej piosenki literackiej, nowatorskich poszukiwań i eksperymentów w różnych dziedzinach sztuki. Przez teatr przewinęło się wtedy wielu wybitnych twórców.

W 1975 roku teatr otrzymał status zawodowy, stając się teatrem profesjonalnym w sensie organizacyjnym, zachowując jednak niezależność i szczególny klimat teatru alternatywnego. W 1997 roku powstał Krakowski Teatr Scena STU, który ma charakter impresaryjny.

Wizerunek teatru w ciągu 40 lat jego działalności współtworzyli m.in. Iwona Bielska, Beata Rybotycka, Krzysztof Globisz, Dariusz Gnatowski, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Jerzy Zoń, Leszek Aleksander Moczulski, Marek Grechuta, Janusz Grzywacz, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Janusz Stokłosa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji