Artykuły

Wrocław. Opera Wrocławska ma nowego dyrektora?

W środę wieczorem komisja konkursowa zakończyła przesłuchiwania kandydatów na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Wyborcza większość głosów otrzymał Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Pięciu z dziewięciu członków komisji konkursowej zagłosowało za kandydaturą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego [na zdjęciu], o którym nieoficjalnie mówiło się, że ma poparcie odchodzącej Ewy Michnik, a także ministra Piotra Glińskiego. Obrady zakończyły się w środę wieczorem, ale na ostateczne ogłoszenie wyników będzie trzeba jeszcze poczekać.

Czterech pozostałych członków komisji zagłosowało na kierownika artystycznego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu Tomasza Janczaka, który do współpracy w charakterze szefa ds. artystycznych opery miał zaprosić Aleksandrę Kurzak, śpiewaczkę operową związaną z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ROH Covent Garden z Londynie czy Wiedeńską Staatsoper.

Taki podział głosów - 5 do 4 - uprawnia Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego do podjęcia decyzji, by dyrektorem został jednak Janczak. To jednak mało prawdopodobne.

Konfliktowy dyrygent

Marcin Nałęcz-Niesiołowski to dyrygent i śpiewak. W środowisku zrobiło się o nim głośno w 2011 r., kiedy był szefem Filharmonii Podlaskiej. Jej muzycy odmówili występowania z nim, a wcześniej orkiestra odegrała mu utwór "Time to say goodbye" (Czas powiedzieć do widzenia). Konflikt między Nałęcz-Niesiołowskim a załogą trwał latami. Muzycy skarżyli się, że stale kwestionuje ich umiejętności, organizuje nieoczekiwane i nieuzasadnione egzaminy, źle traktuje osoby starsze, usuwa niepokorne. Władze województwa podlaskiego chciały go odwołać, ale Nałęcz-Niesiołowski odszedł sam.

Wielu chętnych

Konkursem na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej zainteresował się m.in. Egipcjanin Hisham Gabr, dyrygent opery w Kairze, kompozytor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych i sztuk teatralnych, który w 2012 r. otrzymał podwójny grant z Fundacji Fullbrighta oraz Cornell Univesity na kontynuowanie badań nad zaawansowanymi technikami dyrygenckimi w USA. Do konkursu stanęła także Jolanta Niderla-Witkowska, była wicedyrektor Teatru Muzycznego w Gliwicach, Jacek Gawroński, który w latach 2008-2015 pracował jako szef wydziału kultury w urzędzie marszałkowskim, skrzypek Waldemar Olszewski związany z Filharmonią Opolską, Jan Maślankiewicz-Pogány, założyciel Orkiestry Kameralnej "Camerata-Wrocław" i dyrektor generalny Międzynarodowego Brahms Festiwalu we Wrocławiu oraz waltornista Dariusz Mikulski, który w latach 2005-2010 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji