Artykuły

Łódź. "Lew na ulicy" - dziesięć lat na deskach Teatru Jaracza

Sztuka "Lew na ulicy", kanadyjskiej dramatopisarki i aktorki Judith Thompson w reż. Mariusza Grzegorzka od 10 lat grana jest na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W sobotę 7 maja odbędzie się jej specjalny, jubileuszowy pokaz. Będzie to 130 przedstawienie.

O wydarzeniu poinformowała PAP Anna Zgoda z "Jaracza". Dodała, że po sobotnim spektaklu na widzów czekać będzie niespodzianka.

Zgoda przypomniała, że polska premiera przedstawienia odbyła się 22 kwietnia 2006 roku. To przejmująca, przesycona niezwykłą atmosferą sztuka o przenikaniu się światów, a jednocześnie wzruszająca opowieść o przebaczeniu, wyzwoleniu i pogodzeniu z samym sobą.

W wygodny, poukładany świat pewnej społeczności wkracza duch dziewięcioletniej Isobel, który nie potrafi odnaleźć drogi łączącej dwa światy - ludzi żyjących ze światem umarłych. Isobel jest zagubiona, zalękniona, szuka przewodnika.

Niespodziewanie gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa ich mroczne tajemnice, wyzwala stłumione reakcje. Ostrzega przed tytułowym "lwem na ulicy", który - jako metafora zła i ciemnych stron ludzkiej natury - przyczajony czyha na nas i nasze życie.

W przedstawieniu występują: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Urszula Gryczewska, Matylda Paszczenko, Marieta Żukowska, Ireneusz Czop, Mariusz Ostrowski. Autorem scenografii jest Mariusz Grzegorzek, a kostiumy przygotowała Violetta Jeżewska.

"Lew na ulicy" został uhonorowany w 1991 roku nagrodą Chalmersów za najlepszy dramat kanadyjski sezonu. Judith Thompson jest dramatopisarką, ale i aktorką, zazwyczaj także sama reżyseruje swoje sztuki. W swych sztukach głównymi bohaterami często czyni dzieci, by spojrzeć ich oczami na otaczającą rzeczywistość i konfrontując to spojrzenie z perspektywą dorosłych.

Mariusz Grzegorzek to absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, którą obecnie kieruje. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau.

Jako reżyser teatralny związany jest od lat z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście spektakli. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.

Łódzki spektakl był wielokrotnie nagradzany m.in. w Łodzi: Złotą Maską dla Grzegorzka za reżyserię i scenografię w sezonie 2005/2006; Złotą Maską dla Mariety Żukowskiej za najlepszą kobiecą kreację aktorską za rolę Isobel w sezonie 2005/2006; Złotą Maską dla Violetty Jeżewskiej za najlepsze kostiumy w sezonie 2005/2006; specjalną Złotą Maską za najlepszy spektakl w sezonie 2005/2006.

Przedstawienie grane będzie również 8 maja oraz 14 i 15 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji