Artykuły

Śląskie. Jedyna taka obniżka. 400 groszy zamiast 150 złotych

W sobotę rozpocznie się sprzedaż biletów na spektakle w ramach 2. Dnia Teatru Publicznego. Wybrane teatry w Polsce zagrają spektakle, na które bilety kosztują zaledwie 400 groszy, a nie, jak to się zdarza, nawet 150 złotych.

W zeszłym roku, podczas podobnej takiej akcji, bilety na wybrane spektakle były jeszcze tańsze. Z okazji 250-lecia teatru w Polsce kosztowały 250 groszy. Nic dziwnego, że w wielu miastach wszystkie sprzedano w mniej niż godzinę.

Bilet za 400 groszy, resztę funduje ministerstwo

Sukces tamtej akcji sprawił, że Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zdecydował, że co roku będziemy świętować Dzień Teatru Publicznego, w ramach którego teatromani mogą liczyć na specjalne ceny biletów. W tym roku zaplanował akcję "Bilet za 400 groszy" wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ją funduje.

- Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał - zwłaszcza w momentach trudnych - że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych. Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało - informuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

400 groszy na cześć 400-lecia Szekspira

Dlaczego teraz bilety kosztują akurat 400 groszy? Z uwagi na fakt, że w tym roku właśnie mija 400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Zmieniły się także zasady sprzedaży biletów. Podczas zeszłorocznej akcji każdy mógł nabyć aż 5 biletów, co budziło protesty. W tym roku jedna osoba może kupić najwięcej 2 bilety. Nie można ich jednak zarezerwować, tylko kupić bezpośrednio w kasie danego teatru.

Teatr Śląski też się przyłączył

Co proponują teatry w naszym regionie na sobotę 21 maja? Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie - i widz duży, i mały. Teatr Śląski w Katowicach szykuje na ten dzień "Poskromienie złośnicy" (godz. 15), a Teatr Zagłębia w Sosnowcu "Dobrego Wojaka Szwejka" (godz. 18). W Teatrze Nowym w Zabrzu zagrane zostaną dwa spektakle: Lady M. (godz. 17) i "Matki" (godz. 19).

W akcji wezmą również udział teatry muzyczne i lalkowe. W Gliwickim Teatrze Muzycznym na afiszu zagości operetka "Księżniczka Czardasza" (godz. 18.30) oraz spektakl dla dzieci w konwencji lalkowej, czyli "Chłopiec z Gliwic" (godz. 15.30). W Operze Śląskiej wystawią operę "Madama Butterfly" (godz. 18), a w Teatrze Rozrywki "Billy'ego Elliota" (godz. 16). Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie pokaże spektakl dla najmłodszych pt. "Hopla! Jesień, zima, wiosna" (godz. 11), a w Teatrze Ateneum w Katowicach młodzi widzowie zobaczą "O królewnie Wełence" (godz. 11.30 i 16).

W Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie akurat odbywać się będzie 27 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej dzieci zobaczą "Mister Molsk" Etienna Borgersa z Holandii (godz. 17) a dorośli "Herosów z plastiku" Ariela Dorona z Izraela (godz. 12). Bielski Teatr Polski zaś zaprasza na "Lalkę" (godz. 18).

Sprzedaż biletów w cenie 400 groszy rusza w całym kraju w sobotę 14 maja. Jeżeli macie ochotę powalczyć o tanie miejscówki, musicie wcześnie ustawić się w kolejce, uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że będziecie mieli szansę ją zdobyć. Ale warto. Szczegóły sprzedaży biletów na stronach internetowych teatrów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji