Artykuły

Warszawa. Eugenio Barba i Julia Varley w IT i na IKP

Od wczoraj Eugenio Barba i Julia Varley goszczą w Warszawie w ramach wydarzenia "Kraina Latających Drzew". Dzisiaj w Instytucie Teatralnym o godz. 19.00 aktorka Odin Teatret zaprezentuje swoją pracę "The Dead Brother".

Odin Teatret jest jednym z najważniejszych zespołów teatralnych 2. połowy XX wieku, od lat połączony licznymi więzami z Polską. Jego założyciel i lider Eugenio Barba to czołowa postać współczesnego teatru, a zarazem fascynująca osobowość artystyczna. Wraz z wybitną aktorką Julią Varley będzie gościł w Warszawie na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Program wydarzenia "Kraina Latających Drzew":

19 maja, godz. 17.00, Instytut Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 5: "Czy bunt przemija?" - spotkanie z Eugeniem Barbą

Pierwszym przystankiem podczas podróży Eugenia Barby do Polski w 1961 roku był Uniwersytet Warszawski. Dopiero po roku studiów Barba rozpoczął staż w Teatrze 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego w Opolu, który miał kluczowy wpływ na twórczość obu reżyserów. Po latach Eugenio Barba powraca na Uniwersytet Warszawski, aby podjąć kwestie poruszone w książce "Teatr. Samotność, rzemiosło, bunt", a także zastanowić się nad możliwościami buntu w czasach płynnej nowoczesności.

Prowadzenie: Leszek Kolankiewicz. Spotkanie w jęz. angielskim z tłumaczeniem.

***

20 maja, godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1: "The Dead Brother" - prezentacja pracy Julii Varley

"The Dead Brother" to prezentacja wyjaśniająca, jak powstają przedstawienia Odin Teatret. Ukazuje kolejne etapy pracy nad spektaklem - od poetyckiego tekstu do przedstawienia, które jest poematem w przestrzeni. Pokazuje, jak aktorka tworzy swoją sceniczną obecność aż do osiągnięcia finałowej syntezy, w której tekst, dzięki formie i precyzji działań, zyskuje rytm i gęstość znaczeń.

***

21 maja, godz. 15.00-17.30, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1: Projekcje najnowszych filmów o Odin Teatret

"The Conquest of Difference", reż. Erik Exe Christoffersen

Film, zawierający liczne materiały archiwalne i komentarze Eugenia Barby, prezentuje historię Odin Teatret od 1964 do 2012 roku.

"The Country where Trees Fly", reż. Jacopo Quadri i Davide Barletti

Film pokazuje przygotowania i obchody jubileuszu 50-lecia Odin Teatret w czasie Festuge - corocznego wydarzenia organizowanego przez zespół dla mieszkańców Holstebro - duńskiego miasta, gdzie od 1965 roku teatr ma swoją siedzibę.

***

21 maja, godz. 18.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1: Spotkanie z Eugeniem Barbą wokół książki "The Moon Rises from the Ganges"

"The Moon Rises from the Ganges. My Journey Through Asian Acting Techniques", książka wydana w ubiegłym roku przez wydawnictwo Routledge w ramach przedsięwzięcia Icarus, to zbiór najważniejszych tekstów Eugenia Barby na temat jego poszukiwań i wiedzy o azjatyckich technikach przedstawieniowych. Stanowi pełną pasji, głęboką syntezę wieloletnich doświadczeń artysty, twórczo łączącego azjatyckie i europejskie tradycje teatralne.

Prowadzenie: Dariusz Kosiński. Spotkanie w jęz. angielskim z tłumaczeniem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej UW, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partner: culture.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji