Artykuły

Gniezno. Teatralny happening na mszy w katedrze

Trzy dziewczyny w strojach przypominających nikaby - stroje noszone przez muzułmanki - weszły podczas niedzielnej mszy do gnieźnieńskiej katedry. Nikt ich nie wyprosił, dziewczynom pozwolono nawet przyjąć komunię świętą. Okazało się, że był to teatralny performance. Rozpętała się burza.

Dopiero w momencie przystąpienia do komunii świętej i składania pokłonów przed ołtarzem wierni mieli się zorientować, że siedzące w czarnych szatach dziewczyny to nie muzułmanki. Wszystkie trzy ubrały się tak na potrzeby performance'u zorganizowanego przez Teatr im. Aleksandra Fredry w ramach warsztatów dla młodzieży i projektu Restart - Łańcuch Sztuki.

Happening dla dzieci

O tym , co się stało w niedzielę w katedrze, napisał we wtorek lokalny portal Gniezno24.com, po tym jak do redakcji zaczęli się zgłaszać czytelnicy.

Pod artykułem na lokalnych portalach i na profilu teatru na Facebooku pojawiły się komentarze krytykujące działania teatru. Jeden z internautów pyta, dlaczego w ramach warsztatów zrobiono "szopkę" w katedrze. Inne komentarze sugerują pokazanie podobnego happeningu w meczecie, inni - w synagodze.

- Podczas warsztatów nikt nie spodziewał się tak skrajnych późniejszych reakcji - mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor artystyczny teatru. - Te warsztaty były przede wszystkim dla dzieci, a nie kogokolwiek innego - podkreśla i odsyła do oświadczenia, które wydał teatr.

Razem z dyrektor teatru Joanną Nowak podkreślają w nim, że intencją organizatorów warsztatów nie było obrażanie uczuć religijnych.

W oświadczeniu czytamy m.in.: "Punktem wyjścia dla warsztatów edukacyjnych był gorący i wzbudzający również w Polsce różnorodne emocje, temat azylantów politycznych. (...) Uczestnicy warsztatów zapragnęli przekonać się bezpośrednio na samych sobie, co to znaczy być odrzuconym, nosić piętno obcego, nieakceptowanego przez większość. Uczestnictwo w finale warsztatów, który odbywał się 15 maja w różnych częściach miasta, w tym również w katedrze gnieźnieńskiej, miało charakter dobrowolny, improwizowany, a tym samym nie odtwarzało wcześniej przygotowanego i zapisanego scenariusza. W zamierzeniu miało być rezultatem pracy własnej uczestników. Prowadząca warsztaty dr Barbara Hanicka była obecna podczas wszystkich działań, ponadto do dyspozycji młodzieży od pierwszego dnia zajęć pozostawał profesjonalny psycholog - terapeuta".

Na happening potrzebna zgoda

Ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, podkreśla, że wszystkie wydarzenia, które mają się odbywać w katedrze gnieźnieńskiej, a które nie są bezpośrednio związane z liturgią, wymagają zgody Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

- Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie nie zwrócił się do kurii z żadną prośbą dotyczącą organizowanego przez siebie happeningu - zwraca uwagę ks. Przybylski i dodaje: - Performance, który odbył się w katedrze, nie licował z powagą tej świątyni oraz ze sprawowaną w niej liturgią. Dlatego nie powinien on mieć miejsca w przestrzeni sakralnej. Mamy nadzieję, że dyrekcja gnieźnieńskiego teatru wyciągnie konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg tego happeningu oraz że okaże w przyszłości większą wrażliwość wobec wartości religijnych i będzie szanować sacrum miejsc poświęconych Bogu - kończy ks. kanclerz.

Poznański imam - Youssef Chadid - obawia się, że taki happening może mieć odwrotne do zamierzonych skutki i wzmocnić strach przed islamem i uchodźcami. Zaznacza, że nikab to strój, który nosi zdecydowana mniejszość kobiet, a jego używanie wynika z tradycji, a nie z religii.

Imam przypomina, że muzułmanie mogą wejść do kościoła, obserwować, jak modlą się chrześcijanie. Powinni zachowywać się przy tym jak inni ludzie, ale nie powinni przyjmować komunii, ponieważ nie jest ona częścią islamu.

Na poniedziałek teatr zapowiedział konferencję prasową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji