Artykuły

Wspomnienie o Wiesławie Nowickim

24 maja minęła czwarta rocznica śmierci Wiesława Nowickiego (1946-2012), człowieka wielu profesji, łodzianina z pochodzenia i gdańszczanina z wyboru. Mieszkał tutaj i pracował blisko 40 lat. Z wykształcenia był aktorem. W Teatrze Wybrzeże był także sekretarzem literackim, publikował artykuły w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Wraz z żoną, aktorką Wandą Neumann, zakładał własne sceny.

Po ukończeniu Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w 1968 r. pracował w teatrach Poznania (1968 -1971), Łodzi (1971 -1973) i Gdańska (1973 -1985). W Teatrze Wybrzeże był także sekretarzem literackim (1974 -1977) za dyrekcji artystycznej Stanisława Hebanowskiego. Nowicki nie tylko redagował programy, ale pisał do nich artykuły. Wprowadził dwa cykle: Z historii dziejów sztuki aktorskiej oraz Historia Teatru Wybrzeże. Przez trzy sezony zamieszczał felietony przedpremierowe w prasie wybrzeżowej. Publikował artykuły w prasie lokalnej i ogólnopolskiej (m.in."Teatrze", "Scenie", "Życiu Literackim", "Kujawach i Pomorzu"). W latach 1985-1987 był kierownikiem literackim Teatru Miniatura w Gdańsku. Zakładał własne sceny. W Poznaniu, wraz z żoną - aktorką Wandą Neumann, powołał do życia Teatr Atelier i w Łodzi - Atelier II. W 1977 r., już w Gdańsku, założyli nieinstytucjonalny zawodowy Teatr na Przymorzu, gdzie początkowo interesowała ich publicystyka, następnie poezja i repertuar dla dzieci.

W teatrach tych Nowicki pełnił wiele funkcji. Był kierownikiem, adaptatorem, scenarzystą, reżyserem i aktorem. W ciągu dwudziestu lat istnienia Teatr zrealizował 18 premier. Nowickiego interesował teatr podejmujący intelektualną refleksję nad światem. Był propagatorem muzyki klasycznej. W telewizji gdańskiej zrealizował programy: "Salon artystyczny Wiesława Nowickiego", "Twarze","Musica noster amor". Był konsultantem literackim i reżyserował w teatrach Grudziądza, Koszalina i Bydgoszczy. Był także poetą. Pomieszkiwał w Gostomku na Kaszubach i uwiecznił to miejsce w Wierszach gostomskich. Refleksjach z kaszubskiej krainy. Miastu rodzinnemu poświęcił Wiersze łódzkie żartobliwe. Oba tomiki ukazały się już po jego śmierci. Zebrała je i opracowała córka artysty Ewelina Nowicka.

W Łodzi powstała Fundacja Wiesława Nowickiego, która wyróżnia corocznie młode talenty w dziedzinie sztuki, teatru i filmu Nagrodą imienia Wiesława Nowickiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji