Artykuły

Baletowa premiera

Trwają przygotowania do ostatniej w sezonie premiery Teatru Wielkiego. Dyrektor Paweł Gabara postanowił połączyć Święto wiosny z Krzesanym. Nad taneczną interpretacją dzieła Strawińskiego pracują z zespołem baletowym tancerze z Martha Graham Dance Company. Autorem choreografii do Krzesanego jest Henryk Konwiński.

Po przejrzeniu różnych wersji choreografii do muzyki Strawińskiego wybrano wersję Marthy Graham, amerykańskiej tancerki i choreografki, jednej z prekursorek tańca współczesnego. Z Nowego Jorku przylecieli artyści Martha Graham Dance Company, żeby nauczyć zespół baletowy Teatru Wielkiego nowej dla niego, wymagającej fizycznie techniki. — Nasi tancerze przyzwyczajeni są do tańca klasycznego. Teraz musieli wyjść z tych ram — opowiada Dominik Muśko, szef zespołu baletowego.

Za reinscenizację odpowiadają Maurizio Nardi, Ben Schultz i Deni-se Vale. To pod ich okiem zespół zdobywa nowe umiejętności. — Tancerzy uczyli się innego języka, to było wyzwanie. Musieli przyswoić sobie nowe kształty i formy. Zrobili postępy — mówi Nardi.

Święto wiosny jest też wyzwaniem dla orkiestry, którą pokieruje Tadeusz Kozłowski. — To jedno z najtrudniejszych dzieł w historii. Strawiński opiera konstrukcję na rytmie. Udowadnia, że muzyka nie musi podlegać żadnym regułom — wyjaśnia Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego.

Gabara postanowił zestawić Święto wiosny z Krzesanym Wojciecha Kilara. — Na wybór wpłynęły nie tylko względy artystyczne, również osoba Henryka Konwińskiego, który zgodził się brać udział w realizacji — mówi dyrektor Teatru Wielkiego. Konwiński, obecny na scenie od ponad 60 lat, ma w dorobku prawie wszystkie znane pozycje klasycznego baletu. Premiera Święta wiosny i Krzesanego — 18 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji