Artykuły

Gorzów Wlkp. Lubuskie czarowało stolicę teatrem

W związku z jubileuszem 70-lecia Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. 8 czerwca br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, wystawiony został spektakl "Bal w operze" Juliana Tuwima. Była to także okazja do promocji województwa lubuskiego.

- To wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu mogliśmy zaprezentować różnorodność, potencjał i kulturowe bogactwo naszego regionu - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, która wzięła udział w wydarzeniu.

Do Teatru Polskiego w Warszawie przybyło wielu znamienitych gości, m.in. Teresa Lipowska, prof. Magdalena Środa, Henryka Krzywonos, Adam Michnik, Daniel Olbrychski, Emilia Krakowska, Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Olgierd Łukasiewicz i wielu innych. Udział w wydarzeniu wzięli także lubuscy parlamentarzyści: Krsytyna Sibińska, Władysław Komarnicki, Waldemar Sługocki i Tomasz Kucharski.

Gratulacje z okazji jubileuszu Teatru im. Osterwy złożył na ręce dyrektora Jana Tomaszewicza dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. - To, że świętujecie Państwo jubileusz 70-lecia istnienia teatru jest nie tylko symbolem trwania tego pięknego budynku teatralnego, czy przez lata budowanego zespołu artystycznego. Jest też czymś jeszcze ważniejszym, co wymyka się reżimowi kalendarza. Jest symbolem trwania samej idei teatru, która promieniuje, łączy ludzi, buduje porozumienie, pozwala szukać wspólnych korzeni i snuć wspólne plany na przyszłość - mówił.

"Bal w operze" jest najpopularniejszym poematem satyrycznym Juliana Tuwima oraz wybitnym dziełem XX-wiecznej literatury polskiej. Powstał w gorącym czasie 20-lecia międzywojennego, kiedy upadały autorytety, elita się bawiła, Kościół grzmiał o zgniliźnie moralnej, kiedy czas jakby spotęgował swój bieg, stał się po dwakroć wypełniony wydarzeniami. Juliana Tuwima w pewnym momencie maksymalnie rozdrażniła pustota tamtego czasu i dlatego napisał "Bal" - poetycką, ostrą satyrę, wymierzoną przede wszystkim w rozbawione oraz pozbawione kręgosłupa moralnego elity. Jak każdy genialny utwór, dzieło Tuwima zyskało wymiar uniwersalny, opisuje bowiem - satyrycznie i skrótowo - pewien ogólny porządek polityki, a także kult antywartości, jaką niezależnie od epoki stanowi żądza pieniądza.

W interpretacji Lecha Raczaka i Darii Anfelli Tuwimowski poemat stał się wspaniałym widowiskiem teatralnym, pełnym barw, aktorskiej ekspresji oraz muzyki na żywo, w której pobrzmiewają takie szlagiery jak "Miłość ci wszystko wybaczy" oraz "Nasza jest noc".

Sztuka była wystawiana podczas uroczystości jubileuszowej Teatru im. Osterwy, która odbyła się 5 kwietnia br. Spektakl w Warszawie był także okazją do promocji regionu lubuskiego. Goście teatru mogli zobaczyć wystawę prezentującą Parki Lubuskie i "Lubuski Szlak Wina i Miodu". Lubuskie zaprezentuje się jako wyjątkowe miejsce nieodkrytej przyrody, pięknych winnic i dobrego odpoczynku oraz szeregu atrakcji podczas zbliżającego się wielkimi krokami Święta Województwa Lubuskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji