Artykuły

Kordian roku 80-go

Poezji najbardziej szkodzi naukowa analiza jej treści i formy. To rzecz znana. Z naszych odczuć i wzruszeń pozostaje bo­wiem po takiej analizie szkie­let słów odartych z dźwięku i barwy. Nasza poezja romantycz­na doznaje wciąż tych zabie­gów, dokonywanych przez ko­lejne pokolenia polonistów, lecz wychodzi z nich zwycięska i nienaruszalna w naszych od­czuciach i wzruszeniach.

"Kordian" zawsze pozostaje takim, jakim go stworzył Sło­wacki, bliższym i bardziej zro­zumiałym niż wszystkie uczone i wnikliwe dzieła napisane i wciąż pisane o nim. Przema­wia bowiem prosto, bezpośred­nio i pięknie do tego co w każdym z nas tkwi, gorzkie i wzniosłe, skrzydlate i często tragiczne, dziwaczne dla obcych lecz nasze własne, inne być nie może. "Rzeczywistości naga - wynagródź marzenie..." Do­świadczenie ostrzega przed złudnymi nadziejami, lecz jakże żyć bez marzeń?

Jednych urzeka piękno, ele­gancja i giętkość naszej mowy pod piórem poety, do innych przemawiają treści, dążenia i symbole, które - zawarte w poezji Słowackiego - wciąż się odnawiają, trwają w nas, wszyscy rozumieją Kordiana, bo to człowiek nam bliski, nasz, je­den z nas, tyle nosi w sobie cnót i sprzeczności.

Myślę, że Gustaw Holoubek przybliżył do nas takiego właśnie Kordiana w swojej telewizyjnej propozycji. Stworzył wi­dowisko, które dzięki wielkiej oszczędności efektów, surowej prostocie inscenizacji pozwoliło nam odczuć bogactwo myślowe i wspaniale rozwinięty kształt poezji Słowackiego. Przemówiła ona do nas całą swą siłą i całą zadziwiającą finezją. Zapewne, nie stałoby się to możliwe bez pośrednictwa talentów aktorskich, które w tym widowisku zgromadził Gustaw Ho­loubek: Marka Kondrata w ty­tułowej roli, Piotra Fronczewskiego w roli cara, Zbigniewa Zapasiewicza w roli Konstantego, Andrzeja Szalawskiego w roli Prezesa, Anny Dymnej w roli Laury i tylu innych.

Był to Kordian żywy i chyba niełatwo byłoby lepiej go przedstawić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji