Artykuły

Gdańsk. Gwiazdy Dada von Bzdülöw w solowych projektach

Współzałożyciele Teatru Dada von Bzdülöw - Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl - przygotowali spektakle, które będzie można zobaczyć w piątek, 22 lipca.

"Strategia (mimowolna reaktywacja)" to spektakl, który na ten wieczór przygotował Leszek Bzdyl. Pierwsza odsłona "Strategii" miała miejsce w 2003 roku. Wtedy, jeszcze apolityczna, stanowiła - według twórcy - wyznanie oportunisty.

- Powiedzmy, że wystawianie "Strategii", do połowy 2005 roku, niosło z sobą urok dojrzałej niedojrzałości. Ta opowieść o Jasiu w błędnym kole doświadczeń, niespodziewanie/spodziewanie w 2005 roku straciła swoją lekkość. W Państwie na Pe, czyli tam, gdzie zagubiony jest bohater "Strategii", obudzono się ze snu pod tytułem: Właściwie, to wszystko jest w miarę dobrze, nieprawdaż? Wróciła Historia, a z nią retoryka bieli-czerni. Zaczęto budować barykadę i pozycjonować przeciwników. W 2005 roku postawiono jedno z najokrutniejszych pytań: Po której stronie barykady jesteś? Czy aby nie tam, gdzie niegdyś stało ZOMO? - zastanawia się twórca.

Jako miejsce akcji swojej sztuki wybiera Polskę. I podkreśla, że to właśnie ona i zawirowania polityczne sprawiły, że dokonuje reaktywacji swojego spektaklu. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że teksty piosenek napisał Lech Janerka.

Pokochać smutek

Katarzyna Chmielewska, w swoim solowym spektaklu, zadaje zgoła inne pytanie. Próżno szukać tutaj historycznych, politycznych odniesień. Jej opowieść to subtelna, niezwykle osobista podróż w głąb samej siebie. Chmielewska pyta w tytule - dlaczego nie lubisz smutku? I mówi o swoim spektaklu jako "subtelnej podróży przez labirynt stanów emocjonalnych".

- Można ją porównać z przechodzeniem z pokoju do pokoju. Każdy z tych pokoi nasycony jest innym odcieniem i bywa, że wchodząc do jakiegoś z nich odkrywamy nie po raz pierwszy, że jest nam cholernie smutno. Otulamy się tym smutkiem jak kołderką i nie śpieszymy się by spod niej wyjść. Melancholia wywołuje spowolnienie, dzięki któremu możemy z uwagą przyjrzeć się wszystkiemu, a przeżywając ten stan jednocześnie staramy się złapać do niego dystans by móc z nową energią otworzyć kolejne drzwi - opowiada artystka.

To ona odpowiedzialna jest za koncept i wykonanie "Why don't you like sadness?". Współpracy artystycznej podjęła się Anna Steller, za muzykę odpowiedzialny jest Radek Duda, za światła Michał Kołodziej. Projekt graficzny zawdzięczamy Maciejowi Salamonowi.

***

Piątek, 22 lipca, godz. 20, "Strategia (mimowolna reaktywacja)", "Why don't you like sadness", scena Malarnia, Gdańsk, ul. Teatralna, bilety: 30-40zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji