Artykuły

Teatr

Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił "Króla Leara" Szekspira w reżyserii Jerzego Jarockiego z Gusta­wem Holoubkiem w roli tytułowej. Obaj, aktor i inscenizator stanęli do walki najbardziej ambitnej: zapragnęli w całym bezmiarze tekstu wytyczyć porządkujący ów bezmiar bieg myśli. Bogactwo tego spektaklu zakłada im­ponującą migotliwość znaczeń, jakie widz może wyczytać w szekspirow­skiej opowieści o królu, co rozdał własne królestwo córkom, a one za szczodrobliwość odpłaciły mu cier­pieniem. Wydaje się, że główna idea obecnego Leara "sprowadzić by się dała do humanistycznej myśli, iż prze­prowadzony przez piekło życia czło­wiek jest w stanie wybronić swą godność, gdy pojmie istotę szansy jaką mu stwarza jego własne cierpienie".

Lear, jakim go szkicuje Holoubek, zaczyna swój sceniczny żywot w ma­jestacie siły; przed złymi kaprysami fortuny próbuje się bronić potem ucieczką w obłęd. Z wspaniałym bo­gactwem środków buduje Holoubek tę właśnie sekwencję roli. Ucieczka ta nie jest w stanie przecież go wyz­wolić; dopiero przy ciele zabitej Cordelii dochodzi Lear do zrozumienia tragicznej dialektyki nauk, jakich udzielił mu los. W maksymalnym sku­pieniu, z sugestywna prostotą rozgry­wa ową scenę aktor. Jego gra nadaje tu filozoficzną nośność całemu wi­dowisku.

Obok naczelnego tematu Leara, eks­ponuje także reżyser Jarocki wątek Edgara, mając w Marku Walczew­skim inteligentnego i subtelnego in­terpretatora roli. Spektakl obfituje w piękną mnogość ciekawych prac aktorskich: Zbigniew Zapasiewicz (hrabia Kentu), Józef No­wak (stary Gloucester), Piotr Fron­czewski (Błazen).

Obok zasługującej na pełny szacu­nek roboty inscenizatora współtwo­rzą ten znaczący spektakl autor sce­nografii Kazimierz Wiśniak i kompozytor Stanisław Radwan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji