Artykuły

Warszawa. Ekspresja tańca na trzech scenach

Godzina czystej choreografii, seria niskobudżetowa, opera tańca. Festiwal Ciało/Umysł to okazja, żeby poznać to, co dziś jest ważne w tańcu współczesnym. 15. jubileuszowa edycja rusza 30 września. Bilety są już w sprzedaży.

Na 15-lecie festiwalu organizatorzy przygotowali mocną dawkę wydarzeń. Jednym z najważniejszych będzie premiera "Audycji V" Kai Kołodziejczyk. Spektakl jest swego rodzaju operą ruchową z elementami sztuk wizualnych, muzyki (gwizdki, okaryny czy syreny), chórem komentującym wydarzenia, a nawet interaktywnymi animacjami reagującymi na dźwięk i ruch.

- Widowisko jest tak pomyślane, żeby odbierać je wszystkimi zmysłami. Angażuje publiczność i otwiera ją na nowe doznania. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w. Każde z wybranych przez nas przedstawień jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką - opowiada Edyta Kozak.

Podczas festiwalu polską premierę będzie miało przedstawienie "Sideways Rain" (na zdjęciu). To godzina czystej choreografii, z minimalistyczną muzyką. Na scenie zobaczymy 15 tancerzy w ciągłym ruchu.

- Ten spektakl będzie swego rodzaju esencją 15 lat naszego festiwalu. To projekt międzynarodowej artystycznej współpracy brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho z 11 polskimi i 4 szwajcarskimi tancerzami. Takiej dawki tańca, ruchu i pędu w polskim tańcu współczesnym nie było - podkreśla Edyta Kozak.

Ciało/Umysł tworzy scenę dla niezależnej i dynamicznie rozwijającej się na świecie sztuki tańca. Przyciąga najciekawszych artystów z Polski oraz twórców zagranicznych.

- Dla wielu widzów to jedyna okazja, żeby zobaczyć to, co jest dziś ważne w tańcu, najnowsze nurty, trendy i techniki czy tendencje w choreografii - dodaje Edyta Kozak.

W programie festiwalu jest jeszcze jeden spektakl przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję, nietypowy. "To jest gala" Martina Schicka, jeden z trzech elementów jego "Serii niskobudżetowej", jest pełnym ironii spojrzeniem na celebrowanie gal, bankietów i wernisaży. W tym roku w czasie festiwalu zobaczymy jeszcze dwa przedstawienia z tego cyklu: performatywny start-up "Corporation, Incorporated" i performans wymiany "Technika dzielenia chleba".

Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych, stylów tańca i form wyrazu. Na przykład "Dziewiąta", przedstawienie w wykonaniu słoweńskiej grupy Via Negativa, to przejmująca wizja szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena. Fabułę stanowi prawdziwa historia jednej z ras koni, poddanej modyfikacji genetycznej.

- To mocny spektakl. Widzowie dostają zatyczki do uszu i mogą wybrać, czy chcą słyszeć muzykę i wystrzały dobijania zwierząt - opowiada Edyta Kozak.

W programie 15. edycji festiwalu Ciało/Umysł znalazło się łącznie 9 przedstawień oraz spotkania z ich twórcami.

Trzy sceny festiwalu. Teatr Nowy dla tańca współczesnego

Festiwal Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października. Spektakle odbędą się w trzech miejscach: w Teatrze Studio, w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w zupełnie nowej przestrzeni.

- Po raz pierwszy zagościmy w Teatrze Nowym. To bardzo ważny punkt na kulturalnej mapie Warszawy, dlatego nie mogło tam zabraknąć wydarzenia prezentującego esencję tańca współczesnego. Obecność w Teatrze Nowym to nowa odsłona naszego festiwalu - mówi Edyta Kozak.

Bilety są już w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Od 5 września będą dostępne również w Teatrze Nowym oraz Teatrze Studio, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł.

W ramach dotychczasowych 14 edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń, w których uczestniczyło łącznie ponad 20 tys. widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji