Artykuły

Warszawa. O Czarnym teatrze na "Koni(e)c Lata"

W niedzielę 28 sierpnia o godz. 13.00 w kawiarni Instytutu Teatralnego w ramach Dnia Otwartego IT Maciej Rożalski wygłosi wykład "Czarny teatr - czy można tak mówić?".

Wykład będzie próbą przedstawienia różnorodnych form ekspresji scenicznej związanych z paradygmatem wspólczesnej kultury afro-brazylijskiej. Funkcjonujące przede wszystkim na północnym wschodzie Brazylii grupy tańca, teatru i performance wypracowały w drugiej połowie dwudziestego wieku rodzaj estetyki związanej głównie z postawą post-kolonialną w sztuce, dekonstrukcją norm współczesnej rzeczywistości Brazylii, ale także poruszające kwestie kontynuacji afrykańskiej tradycji i diaspory. Prezentacja będzie się skupiała na kilku wybranych przykładach spektakli, które dyskutują w nowatorskiej formie tematykę rasizmu, dominacji, szacunku dla inności, kontynuacji tradycji w kontekście współczesnym oraz innych tematów składających się na proponowaną przez samych brazylijskich twórców definicję Czarnego teatru.

Maciej Rożalski - artysta sceniczny i profesor akademicki. Obecnie pracuje jako profesor mianowany w północno-brazylijskim uniwersytecie federalnym - Universidade Federal de Reconcavo. Napisał w Instytucie Sztuki PAN pod kierunkiem prof. dr hab. Wiesława Juszczaka pracę doktorską "Współczesna i pierwotna obrzędowość mityczna w projektach teatru alternatywnego". Współpracownik pisma "Konteksty", absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pięć lat współpracownik Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". W swojej pracy badawczej skupiony na tematyce wielokulturowości, estetyki post-kolonialnej oraz współczesnych, wielokulturowych sztuk scenicznych. W okresie 2012 - 2014 przebywał w brazylijskim Salvadorze na stypendium po-doktorskim przyznanym przez Ministra Nauki. Badania tam przeprowadzone skupione były na temacie afro-brazylijskiego teatru i tańca.

"Koni(e)c lata na Jazdowie" odbędzie się w ostatni weekend wakacji (27-28 sierpnia) jako wspólny projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W programie wspólne otwarte śniadanie, prezentacja najpopularniejszych stałych cykli obu instytucji, atrakcje dla rodzin z dziećmi i dorosłych oraz wieczorny koncert-potańcówka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji