Artykuły

Na festiwal Warszawa Singera zaprasza Remigiusz Grzela

- W tym roku przyjadą na festiwal córka Zamira, czyli wnuczka noblisty, Meirav Hen z Izraela i wnuczka Ester Kreitman, francuska malarka Hazel Karr, a wszystko w związku z wydaniem po raz pierwszy po polsku książki Kreitman "Rodowód" - opowiada Remigiusz Grzela, dziennikarz, prozaik, dramaturg, autor kilkunastu książek, wywiadów rzek z Marianem Kociniakiem i Barbarą Krafftówną oraz sztuk teatralnych.

- Tak jak Bashevis Singer całe życie spacerował po nieistniejącej już Warszawie, przywołując jej ducha w swoich opowiadaniach, tak i spacerował po niej jego syn Izrael Zamir urodzony na Lesznie '57, który zapamiętał fragmenty, strzępy, obrazy i zapachy dzieciństwa. Opowiadał o nich trzy lata temu w Warszawie, traktując swoją wizytę jako symboliczną. Zabrał więc do Warszawy córkę i syna, wnuka, a także wnuczkę siostry Bashevisa Singera, pisarki Ester Kreitman. Ten rodzinny reunion, oczywiście, na festiwalu Warszawa Singera zostanie już w pamięci, bo Zamir umarł rok później. Ale wciąż chce tu wracać jego rodzina. W tym roku przyjadą na festiwal córka Zamira, czyli wnuczka noblisty, Meirav Hen z Izraela i wnuczka Ester Kreitman, francuska malarka Hazel Karr, a wszystko w związku z wydaniem po raz pierwszy po polsku książki Kreitman "Rodowód". Być może na Kreitman zaciążyła klątwa Singerów, którzy nigdy nie traktowali Ester jako pisarki, raczej jako osobę niezrównoważoną. Bashevis sportretował ją jako "Jentł". Na moją rozmowę z tłumaczką i wnuczkami Singera i Kreitman zapraszam do Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Inne spotkania odbędą się m.in. w Teatrze Kwadrat i Austriackim Forum Kultury na Próżnej. Będę rozmawiał z prof. Michałem Głowińskim o jego autobiograficznych książkach, w których od dwudziestu lat opowiada o żydowskim chłopcu ocalonym z Zagłady, również o jego nowych książkach "Carska filiżanka" i "Zła mowa". Agata Tuszyńska i Elżbieta Ficowska (żona Jerzego Ficowskiego, poety i znawcy Schulza) opowiedzą o Józefinie Szelińskiej, narzeczonej Brunona Schulza, bohaterce głośnej książki Tuszyńskiej. Bardzo też czekam na rozmowę o trzech ważnych postaciach, które zaprzeczyły własną tożsamość i sfabularyzowały swoje biografie. To poetka Irena Conti (urodzona jako Irena Gelblum, była łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej, odważną bohaterką), opowie o niej córka Janka Kaempfer Louis; komunistyczna działaczka Helena Kozłowska (urodzona jako Bela Frisz), której biografią zajęła się jej wnuczka Aleksandra Domańska; Henryk Krzeczkowski (Herman Gerner), tłumacz, pisarz, działacz opozycji demokratycznej, o którym porozmawiam z Aleksandrem Smolarem. A skoro o książkach i ich bohaterach, to również o miłości do książek. Swoją historię opowie Kristof Zorde, który jako udziałowiec Porozumienia Kultury współtworzył sieć księgarń Book Book. Zapraszam Państwa na festiwal Warszawa Singera!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji