Artykuły

Warszawa. Debata "Teatr żydowski. Po co to komu?"

3 września o godz. 15.00 w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się debata "Teatr żydowski. Po co to komu?". Poprowadzi ją Mike Urbaniak.

Profesjonalny teatr żydowski liczy sobie około półtora wieku. Przechodził różne dzieje splątane najpierw z losem europejskich, potem amerykańskich i na końcu także izraelskich Żydów. Wokół niego powstała niezwykła kultura, którą współtworzyli (dramato)pisarze, reżyserzy, kompozytorzy, scenografowie oraz aktorzy i aktorki, a także oglądająca ich publiczność i pisząca o nich krytyka.

W Polsce, największym przed II wojną światową skupisku diaspory żydowskiej na świecie, teatr żydowski miał miejsce szczególne. Po wojnie, podczas której wymordowano niemal wszystkich Żydów, zyskał jeszcze bardziej wyjątkowy status. Wtedy też "zamieszkał" - już jako Teatr Żydowski, kulturalna instytucja - pod jednym dachem przy placu Grzybowskim w Warszawie.

Komu dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI wieku, potrzebne jest zjawisko zwane teatrem żydowskim? Co i dla kogo ma grać dzisiaj i w następnych dekadach? Jakie ma znacznie dla polskiej kultury? Jakie tematy powinien poruszać? Czy teatr żydowski jest szczególny i czy powinien być traktowany inaczej? Czy monopol na teatr żydowski ma mieć Teatr Żydowski? I co w ogóle teatr żydowski dzisiaj znaczy?

Zapraszam na debatę "Teatr żydowski. Po co to komu?", która odbędzie się w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" w sobotę, 3 września o godz. 15.00 na patio Cosmopolitana. Zaprosiłem do niej Dorotę Buchwald (dyrektorkę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie), dr Joannę Krakowską (badaczkę teatru z Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i zastępczynię redaktora naczelnego miesięcznika "Dialog"), Bellę Szwarcman-Czarnotę (pisarkę, tłumaczkę, redaktorkę magazynu "Midrasz") i Łukasza Chotkowskiego (dramaturga "Dybuka" An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Żydowskim w Warszawie). Do zobaczenia!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji