Artykuły

Warszawa. Go! Go! Dance! Cała noc z festiwalem Ciało/Umysł

Przez 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta dla każdego. Artyści zatańczą razem z publicznością. Go! Go! Dance! to artystyczny projekt w ramach festiwalu tańca współczesnego Ciało/Umysł. W jego programie jest także 9 spektakli, w tym dwie premiery, oraz spotkania z twórcami.

Ten nietypowy maraton tańca odbędzie się w nocy z 8 na 9 października. Na 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta: spotkają się na niej artyści i widzowie. Zaproszeni choreografowie i nauczyciele tańca podzielą się z chętnymi swoimi umiejętnościami, praktyką i techniką. Wstęp 5 zł.

- W nocy z piątku na sobotę będzie to najbardziej energetyczna scena w stolicy. W Go! Go! Dance! może wziąć udział każdy, przetestować techniki i poimprowizować. Całonocny taniec zakończymy wspólnym śniadaniem. To pomysł na spektakularne zakończenie festiwalu Ciało/Umysł - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

W ramach festiwalu od 5 do 8 października będzie działała także mediateka. Znajdzie się w niej ponad 250 książek, magazynów z dziedziny tańca i programów międzynarodowych festiwali, jak również ponad 500 płyt DVD oraz archiwalnych kaset VHS z wcześniejszych edycji festiwalu Ciało/Umysł i innych projektów fundacji.

- Mediateka to nasz drugi nietypowy projekt i prawdziwa gratka dla miłośników tańca współczesnego. Rzadko zdarza się, żeby w jednym miejscu mieć dostęp do tak ogromnej i przekrojowej porcji wiedzy. Zachęcam do własnych poszukiwań - dodaje Edyta Kozak.

Mediateka będzie działała w Nowym Teatrze przez cały czas festiwalu, codziennie od godz. 15.00 do godz. 22.00.

W ramach wydarzeń towarzyszących są również trzy przedstawienia: "To jest Gala" i "Corporation, Incorporated" (oba należą do "Serii niskobudżetowej" Martina Schicka), a także "Ludzie idealni" Martyny Miller. Wstęp na każdy z tych performence'ów jest wolny. Wszystkie odbędą się na scenie Nowego Teatru w Warszawie.

9 spektakli, w tym 2 premiery

Ciało/Umysł to jeden z najważniejszych festiwali tańca w Polsce. Tworzy scenę dla niezależnej i dynamicznie rozwijającej się na świecie sztuki tańca. Przyciąga najciekawszych artystów z Polski oraz twórców zagranicznych. W tym roku odbędzie się już jego 15. edycja. W programie znalazły się dwie ważne premiery.

- Co roku prezentujemy różne formy tańca współczesnego i najnowsze trendy w choreografii. W tym roku motywem głównym jest szalony pęd nowoczesnego świata. Do tego tematu bezpośrednio nawiązuje "Sideways Rain", polska premiera przedstawienia Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze Szwajcarii i Polski. Spektakl inauguruje festiwal. Na scenie przez godzinę jest 15 tancerzy w ciągłym ruchu. Dynamika surowej choreografii inspiruje do refleksji nad tempem nowoczesnego świata. Tancerze w pościgu mijają się, ale nigdy nie spotykają - mówi Edyta Kozak.

Innym ważnym wydarzeniem będzie premiera "Audycji V-2016" Kai Kołodziejczyk, spektaklu niezwykłego z kilku powodów. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w. Efektem jest widowisko z rozmachem opery, wykorzystujące elementy sztuk wizualnych, muzykę (gwizdki, okaryny czy syreny), a nawet interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch.

- Ten spektakl będzie wyjątkowym przeżyciem dla publiczności, ponieważ angażuje wszystkie zmysły widza. Premiera "Audycji V-2016" to magnes dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną, nie tylko dla miłośników i znawców tańca. Jest jednym z przykładów na to, jak płynnie przenikają się dziś różne rodzaje sztuki, co również pokazujemy w ramach naszego festiwalu - podkreśla Edyta Kozak.

Bilety na trzy sceny

W programie 15. edycji festiwalu Ciało/Umysł znalazło się łącznie 9 spektakli, a także spotkania z twórcami. Festiwal rusza 30 września w Warszawie. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

Bilety są już w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Bilety dostępne są również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł.

W ramach dotychczasowych 14 edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń, w których uczestniczyło łącznie ponad 20 tys. widzów.

Współorganizatorem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji