Artykuły

Otwarte! Odwiedź pracownie artystów

Poznaj miejsce pracy białostockich artystów i rzemieślników, zapytaj o tajniki ich warsztatu, porozmawiaj o tym, co ich inspiruje. W piątek i sobotę (9-10.09) warto wyruszyć w miasto i odwiedzić pracownie w ramach drugiej edycji festiwalu Otwarte! Organizuje go fundacja artLAB.

Tym razem w ramach festiwalu Otwarte! w Białymstoku będzie okazja, by odwiedzić kilkanaście pracowni na terenie miasta i spotkać się z artystami, którzy w nich tworzą. W piątek w grę wchodzi wyprawa do pracowni m.in. na Raginisa czy Tysiąclecia Państwa Polskiego, a w sobotę można się poruszać spacerkiem właściwie po ścisłym centrum, odwiedzając kolejne pracownie przy al. Piłsudskiego, Warszawskiej, Sienkiewicza i na Rynku Kościuszki.

— Celem, który przyświeca temu projektowi, jest promocja lokalnych artystów, chęć przybliżenia ich twórczości mieszkańcom Białegostoku. Publiczność festiwalowa może podejrzeć ich miejsca pracy, warsztat twórczy, porozmawiać o sztuce i życiu. Tworzymy więc dość unikatową okazję do bardzo bezpośredniego kontaktu z twórcą — a nie tylko z jego dziełem, jak to ma miejsce w galerii sztuki. Zachęcamy do uczestniczenia w spotkaniach wszystkich, którzy chcą spędzić niebanalnie wrześniowy weekend — zachęca do udziału Magdalena Toczydłowska z Fundacji artLab.

Coś dla miłośników teatru

Organizatorzy dodają, że program tegorocznego festiwalu, podobnie jest rok temu, daje możliwość spotkania z bardzo różnorodnymi i reprezentującymi bardzo ciekawe osobowości twórcze artystami.

— Nowością w tym roku jest sposobność odwiedzenia pracowni plastycznych Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek — wszyscy wielbiciele teatru oraz osoby zainteresowane tworzeniem kostiumów i scenografii powinny tam zajrzeć. Dla wielbicieli teatru na pewno niebywale ciekawa będzie też wizyta w pracowni profesora Wiesława Jurkowskiego, który od blisko pięćdziesięciu lat maluje, tworzy scenografie, uczy studentów. Ślady teatralnej scenografii na pewno będzie można także odnaleźć u profesora Andrzeja Dworakowskiego, którego ulubionym medium jest rysunek — czasem pełen gestu i rozmachu, a czasem kameralny i zamknięty w miniaturze — zaznacza Magdalena Toczydłowska.

Malarstwo, grafika, instalacje

Swoje pracownie otwierają też białostoccy malarze.

— Starsze pokolenie reprezentuje Eugeniusz Wiszniewski, który specjalizuje się w pejzażu, ale porusza też tematy fantastyczne. Artystą z ogromnym dorobkiem jest również Krzysztof Koniczek, który tworzy kompozycje abstrakcyjne, dynamiczne, pełne siły witalnej, którą emanuje w kolorze i fakturze. Drugi rok z rzędu otwiera swoje podwoje Galeria e-la Montparnasse, w której mieści się pracownia Elżbiety Grzybek — w niej możemy obejrzeć malarstwo, projekty tkaniny eksperymentalnej oraz ubiór haute couture — wyliczają organizatorzy.

Swoją pracownię po raz drugi otwiera również Edyta Carmen Traczewska-Niechwiedowicz. Zajmuje się tradycyjną tkaniną artystyczną oraz tworzy intymne i subtelne kompozycje malarskie. Malarstwem zajmuje się także związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury Adam Ślefarski, który korzysta z tradycyjnych technik, jak pastele, akwarele i oleje.

Młodsze pokolenie malarzy reprezentuje między innymi Grzegorz Radziewicz, który tworzy nieco melancholijne, wielkoformatowe obrazy i grafiki przedstawiające fantastyczne światy. Robert Szczebiot z kolei to młody artysta, który zajmuje się malarstwem, ilustracją i grafiką warsztatową.

— Iza Liżewska to młoda artystka, która również ma szeroki wachlarz zainteresowań. To malarstwo, rysunek, wideo, fotografia. Jej projekty to często nieco mroczne kolaże o zróżnicowanej fakturze, przedstawiające zdeformowaną figurę ludzką. W tym samym miejscu, w budynku Białostockich Zakładów Graficznych można odwiedzić pracownię Katarzyny Bujak, która tworzy głównie w technikach rysunkowych i prowadzi zajęcia dla kandydatów na Wydział Architektury — wylicza kolejnych uczestników festiwalu organizatorka.

Ceramika, fotografia, tatuaż

W pracowniach przy al. Piłsudskiego odwiedzić będzie można Joannę Sitko, w której pracowni gościnnie pokaże swoje prace także Magdalena Węgrzyn. Ta pierwsza artystka najchętniej sięga po wideo, a jeśli chodzi o techniki klasyczne zajmuje się introligatorstwem. Z kolei Węgrzyn jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, uprawia malarstwo, grafikę, instalację. W pracowni przy al. Piłsudskiego czeka też Marcin Onufryjuk, który zajmuje się fotografią, na co dzień współpracuje z „Gazetą Wyborczą".

W Pracowni R5 przy ul. Raginisa 5 odbędą się warsztaty ceramiczne, bo choć miejsce jest przestrzenia prezentacji wielu działań artystycznych, to tak naprawdę jest reaktywacją dawnej pracowni ceramicznej. Ciekawą propozycją jest wizyta w pracowni metaloplastycznej Janusza Tałucia, można w niej będzie poznać tajniki łączenia metalu z kamieniem, drewnem czy skórą.

— Wisienką na torcie może okazać się wizyta w salonach tatuażu East Side Ink na ulicy Warszawskiej oraz Kopernika. Artyści-tatuażyści przygotowali darmowe wzory, które wytatuują osobom, które zgłoszą się jako pierwsze — zapowiada Toczydłowska.

PROGRAM

PIĄTEK (09.09)

* 11-13 Pracownia plastyczna Teatru Dramatycznego(ul. Branickiego 15)

* 13-16 Janusz Tałuć, Pracownia Metaloplastyki (ul. Ks. J. Popiełuszki 10)

* 15-16.30 Pracownia scenografii Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1)

* 15-18 East Side Ink, studio tatuażu (ul. Kopernika 9 lok.19)

* 16-19 Robert Szczebiot (ul. Artyleryjska 7)

* 16-19 Katarzyna Bujak (Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 2, lok.8, biurowiec B.Z.Graf-u)

* 16-19 Iza Liżewska (Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 2, lok.811, biurowiec B.Z.Graf-u)

* 18-20 Pracownia R5 miejsce kreatywnej energii (ul. Raginisa 5)

SOBOTA (10.09)

* 15-18 East Side Ink, studio tatuażu (ul. Warszawska 44)

* 16-19 Adam Ślefarski (Al. Piłsudskiego 32/12)

* 16-19 Marcin Onufryjuk (Al. Piłsudskiego 32/26)

* 16-19 Wiesław Jurkowski (Al. Piłsudskiego 32/25)

* 16-19 Andrzej Dworakowski (Al. Piłsudskiego 32/39)

* 16-19 Edyta Traczewska-Niechwiedowicz (Al. Piłsudskiego 36/12)

* 16-19 Krzysztof Koniczek (Al. Piłsudskiego 36/13)

* 16-19 Grzegorz Radziewicz (Al. Piłsudskiego 36/25)

* 16-19 Joanna Sitko, gościnnie Magda Węgrzyn (Al. Piłsudskiego 36/38)

* 16-19 Eugeniusz Wiszniewski (ul. Sienkiewicza 22 pok.4)

* 16-19 Elżbieta Grzybek, Galeria e-la Montparnasse (Rynek Kościuszki 5a)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji