Artykuły

Manekiny jadą do Monachium

To przedstawienie stało się jedną z atrakcji eksportowych pol­skiego teatru muzycznego lat 80-ych. Mowa o operze kame­ralnej "Manekiny" Zbigniewa Rudzińskiego według prozy Brunona Schulza. Jej prapre­miera odbyła się w październi­ku 1981 r. w Sali Kameralnej Opery Wrocławskiej, a w rok później "Manekiny" w tej samej wersji inscenizacyjnej prze­niesione zostały do repertuaru Sali im. Emila Młynarskiego w stołecznym Teatrze Wielkim, gdzie wykonywane są do dziś.

Twórcami spektaklu są: Ro­bert Satanowski - kierownictwo muzyczne, inscenizatorzy: Janusz Wiśniewski i Marek Grzesiński oraz projektantka kostiumów Irena Biegańska. Udało im się w tym zespole doprowadzić do rzadko osiągal­nej w operze syntezy dramatu, muzyki, języka teatralnego i wykonawstwa, stworzyć samo­istne dzieło sceniczne o uni­wersalnej wymowie i bardzo oryginalnej, sugestywnej, ko­munikatywnej stylistyce teatral­nej. Międzynarodowy sukces "Manekinów" jest bez wątpienia związany z tą właśnie inscenizacją. Do tego stopnia, że trudno wręcz wyobrazić sobie operę Rudzińskiego w innym ujęciu teatralnym.

Warszawska realizacja "Ma­nekinów" wędruje po świecie od pięciu lat, poczynając od serii przedstawień w Paryżu w 1983 r.

Obecnie "Pagart" wiezie war­szawskie "Manekiny" do Mo­nachium, by sześciokrotnie po­kazać je publiczności jednej z najpoważniejszych europejskich stolic operowych. Przedstawie­nia organizuje dyrekcja "Ala­bama Halle" finansowanej przez zakłady BMW. Premiera - 23 bm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji