Artykuły

Słupsk. Debata o kulturze w Teatrze Rondo

6 października w Teatrze Rondo odbędzie się druga z czterech debat regionalnych w ramach cyklu "Mapa i terytorium", mających przygotować zainteresowanych do Kongresu Kultury Pomorskiej w 2017 roku. Wśród panelistów dyrektorzy Nowego Teatru w Słupsku i Wydziału Kultury UM oraz aktywiści kulturalni.

"Mapa i terytorium" to cykl debat regionalnych, które stanowią rozpoznanie sytuacji w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poza Trójmiastem.

Podczas debat, które w bieżącym roku odbędą się w czterech miejscowościach (pierwsza odbyła się 3 października w Dzierzgoniu), chcemy zaprezentować ideę Kongresu Kultury Pomorskiej i, przede wszystkim, wysłuchać wszystkich zainteresowanych miejscem i znaczeniem kultury w naszej społeczności. Nasze zaproszenia kierowane będą do artystów, twórców, prowadzących instytucje kultury, organizacje pozarządowe, aktywistów, animatorów, menedżerów, sponsorów, przedstawicieli grup nieformalnych, urzędników oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych.

Debaty stanowią ważny element rozpoznania danego subregionu, jego specyfiki merytorycznej i finansowej, co ma zmierzać do postawienia diagnozy na temat stanu pomorskiej kultury, w tym określenie potrzeb i celów. Celem debat jest kulturalne zmapowanie Pomorza i stworzenie ogólnodostępnej bazy danych. Debaty mają również ukazać bogactwo i różnorodność kultury pomorskiej, a także promować dobre praktyki środowiskowe i ponadregionalne. Każda z debat niesie ze sobą integrowanie środowiska kulturalnego na Pomorzu, w tym wypracowanie wspólnych komunikatów przedkongresowych. Kongres Kultury Pomorskiej bez mocnego głosu Regionu jest działaniem zbytecznym, dlatego liczymy na aktywną obecność na debacie i Kongresie. Hasłem przewodnim Kongresu jest "Kultura porozumienia" - mamy nadzieję razem z uczestnikami wypełnić je żywą treścią.

***

6 października 2016, Słupsk, Teatr Rondo, ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 5

godz. 10.00-14.00 - debata

Zasięg terytorialny - powiaty: bytowski, człuchowski, lęborski, słupski i Słupsk.

Zaproszeni paneliści: Dominik Nowak - dyrektor Nowego Teatru w Słupsku, Magdalena Mijewska - dyrektor Wydziału Kultury UM Słupsk; Jaromir Szroeder - aktywista kulturalny z Bytowa, Natalia Zarańska - szefowa projektu PaT z Lęborka, Adam Bondarenko - Stowarzyszenie Pro Kultura z Człuchowa

--

Współorganizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia, Narodowe Centrum Kultury, Teatr 3.5, Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Dzierzgoniu

***

Kongres Kultury Pomorskiej

26.03-9.04.2017 - obrady stolikowe

24.04.2017 - obrady plenarne

Od wielu lat nie było możliwości spotkania wszystkich środowisk województwa pomorskiego zainteresowanych synergiczną rozmową o kulturze. O znaczeniu kultury w dzisiejszych czasach nie trzeba nikogo przekonywać. Od roku 1989 zmieniło się tak wiele, że warto uchwycić stan i miejsce kultury w naszej społeczności i świadomości. Diagnoza kultury w naszym regionie, dokonana na Kongresie, może stać się kołem zamachowym i nowym otwarciem. Może procentować przez lata, owocując nowymi rozwiązaniami, tworząc nową jakość w komunikacji społecznej. Inicjatywa powołania Kongresu wyszła od Fundacji Pomysłodalnia, która dołoży wszelkich starań, by Kongres stał się świętem kultury pomorskiej i wartością dodaną.

Kongres ma pozwolić na zabranie głosu różnym formacjom, artystom i animatorom oraz wytworzenie niezbędnej energii do działań wspólnych na rzecz regionu dzięki wypracowanym podczas Kongresu narzędziom: bazie adresowej czy wypracowaniu wspólnej deklaracji.

Cele:

- ukazanie bogactwa i różnorodności kultury pomorskiej

- podniesienia znaczenia kultury w życiu społeczności pomorskiej,

- zwiększenie udziału obywateli w kulturze na wszystkich etapach jej funkcjonowania

- wymiana dobrych praktyk, tworzenie najlepszych rozwiązań

- diagnoza stanu pomorskiej kultury, określenie potrzeb i celów,

- integracja środowiskowa

- wypracowanie wspólnego komunikatu oraz przyjęcie propozycji Kongresu - kulturalne zmapowanie i stworzenie bazy danych dostępnej dla wszystkich.

Celem projektu jest stworzenie nowego pola dyskursu w przestrzeni publicznej. Podczas otwartych debat, z reprezentatywnym udziałem partnerów społecznych, poruszane będą problemy ważne dla kultury Miasta, Metropolii i Regionu. Uczestnikami spotkań będą akademicy, eksperci, przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, mediów, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz indywidualni odbiorcy kultury i obywatele. Nowy model debaty budować będą również: ogólnodostępne materiały, relacja z wydarzenia i opracowanie wniosków. Kultura na nowe czasy to cykl debat w dobrej wierze, opierających się na transparentności, współpracy i przeświadczeniu o istnieniu dobra wspólnego. Każda debata będzie zawierać propozycje i konstruktywne pomysły, których depozytariuszami będą uczestnicy i wszyscy zainteresowani, korzystający z materiałów i opracowań powstałych do i podczas debat. Promocja wydarzeń będzie obejmować także ewaluację, dzięki czemu liczni odbiorcy uzyskają kompletną informację. Depozytariusze będą mieli możliwość stałego korzystania z pokłosia wydarzenia. Suma wiedzy i doświadczeń zebranych podczas debat ma doprowadzić do zorganizowania Kongresu Kultury Pomorskiej w marcu i kwietniu 2017 roku.

Hasło przewodnie zamyka się w słowach "Kultura porozumienia"

--

Ponadto organizujemy jeszcze w tym roku dwie debaty w Gdańsku:

27.10, godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej - Pieniądze w kulturze. Zaangażowanie biznesu w rozwój społeczności lokalnej

29.11, godz. 18.00 również w IKM - Czy krytyka artystyczna jest nam dzisiaj potrzebna?

Magdalena Kajtoch

Prezes Fundacji Pomysłodalnia

pomyslodalnia@gmail.com, kongres@pomorzekultury.pl

tel.608-661-616, 782-976-318

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji